Kültürel mirasın korunmasında Avrupa dijital kütüphanesi Europeana örneği
In the protection of cultural heritage European digital library Europeana example
- Tez No: 1011898
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KONYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras, bir toplumun kimliğini ve geçmişini yansıtan, tarihsel ve sanatsal değer taşıyan eserlerden oluşur. Bu mirasın korunması, sadece fiziksel değil, dijital yollarla da gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Dijitalleştirme, kültürel mirasın korunması, erişilebilirliği ve geleceğe aktarılması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu tez, kültürel mirasın korunmasında dijitalleştirmenin önemini vurgulamakta ve Avrupa Dijital Kütüphanesi Europeana' nın bu bağlamdaki rolünü incelemektedir. Türkiye, zengin bir kültürel mirasa sahip olmasına rağmen, dijitalleştirme süreçlerinde önemli aksaklıklar ve yetersizlikler yaşanmaktadır. Bu çalışmada, Europeana örneği üzerinden kültürel mirasın dijitalleştirilmesinin ne kadar etkili olduğu ve bu alandaki en iyi uygulamaları nasıl sunabileceği ele alınmaktadır. Europeana, Avrupa Birliği tarafından desteklenen, dijital kültürel içeriklerin bir araya getirildiği ve dünya çapında erişilebilen bir platformdur. Bu platform, dijitalleştirme süreçlerine rehberlik edecek pek çok iyi uygulama sunmakta ve küresel ölçekte kültürel mirasın korunmasına önemli katkılarda bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin dijitalleştirme çalışmalarını iyileştirmek ve Europeana örneğinden faydalanarak bu alandaki eksiklikleri gidermektir. Tez, Türkiye'deki dijitalleştirme süreçlerinin mevcut durumunu analiz etmekte ve bu süreçlerin daha verimli hale getirilmesi için öneriler sunmaktadır. Europeana' nın dijitalleştirme stratejileri ve uygulamaları, Türkiye'deki kültürel mirasın korunmasına yönelik dijital politikaların geliştirilmesinde bir model teşkil edebilir. Sonuç olarak, bu çalışma, dijitalleştirmenin kültürel mirasın korunmasındaki önemini bir kez daha vurgulamakta ve Europeana' nın uluslararası alandaki başarısını Türkiye'ye uyarlayarak bu alanda önemli bir adım atılmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage consists of historical and artistic artifacts that reflect the identity and history of a society. The preservation of this heritage is a process that must be carried out not only through physical means but also through digital methods. Digitization plays a significant role in the preservation, accessibility, and transmission of cultural heritage to future generations. This thesis highlights the importance of digitization in cultural heritage preservation and examines the role of the European Digital Library Europeana in this context. Despite its rich cultural heritage, Turkey faces significant challenges and shortcomings in digitization processes. This study explores how effective digitization can be in preserving cultural heritage through the example of Europeana and how best practices in this field can be presented. Europeana, supported by the European Union, is a platform that brings together digital cultural content and provides worldwide access. This platform offers numerous best practices that can guide digitization processes and makes significant contributions to the global preservation of cultural heritage. The aim of this study is to improve Turkey's digitization efforts and to address existing deficiencies by utilizing the Europeana example. The thesis analyzes the current state of digitization processes in Turkey and provides recommendations for enhancing their efficiency. Europeana's digitization strategies and practices can serve as a model for developing digital policies aimed at preserving Turkey's cultural heritage. In conclusion, this study emphasizes the importance of digitization in preserving cultural heritage and aims to take a significant step in this field by adapting Europeana's international success to Turkey.