بررسی تاثیر بیماری آلزایمر بر روی تغییرات حجمی بافت های مغز با روش های آماری و بازشناسی الگو
Alzheimer hastalığının beyin dokularındaki hacimsel değişikliklere etkisinin, istatistiksel ve örüntü tanıma yöntemleriyle incelenmesi
  1. Tez No: 1011897
  2. Yazar: MINA KHOSHRANGBAF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FARZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamıc Azad Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Alzheimer hastalığı, özellikle ileri yaşlarda daha sık görülen, en yaygın beyin hastalıklarından biridir. Semptomların genellikle hastalığın ilerlemiş evrelerinde ortaya çıkması ve hastalığın yaygınlığı göz önünde bulundurulduğunda, Alzheimer hastalığına son evresine ulaşmadan önce tanı koymaya yönelik yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Hastalığın etkisiyle beyin dokusunda meydana gelen değişiklikler, semptomlar ortaya çıkmadan yıllar önce bile gözlemlenebilir ve bu değişiklikler, hastalığın izlenmesi ve önlenmesi açısından faydalı olabilir. Bu çalışmada veri olarak kullanılan öznitelikler, deneklere ait manyetik rezonans görüntüleme (MRI) verilerinden elde edilen beyin hacmi bilgileridir. Bu öznitelikler öncelikle ayırt edicilik gücü açısından analiz edilmiş, ardından en iyi öznitelik alt kümesini seçebilmek amacıyla öznitelik seçimi yöntemleri uygulanmıştır. Bu sayede, seçilen öznitelik alt kümesi ile Alzheimer hastalığı yüksek doğrulukla teşhis edilebilecektir. Kullanılan öznitelik seçimi yöntemi, istatistiksel yöntemler ile emperyalist rekabet algoritmasının (ICA) bir kombinasyonudur. Bu amaçla, emperyalist rekabet algoritmasının yeni bir versiyonu sunulmuştur. Son aşamada ise sınıflandırma yöntemleri kullanılarak, seçilen özniteliklere dayanarak iki sınıf ayrıştırılmış ve sınıflandırma doğruluğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is one of the most common brain diseases that is more prevalent in older people. Given that the symptoms appear when the person is an Alzheimer's patient and also the high population of people with the disease, we need some methods to diagnose disease before reaching its final stage. Changes on brain tissue in the effects of the disease that appear even years before symptoms, may be useful in monitoring and prevention of AD. The attributes used as data in this study are the brain volume data obtained from MRI images of the subjects tested. These features are initially analyzed in terms of discrimination power and then it is tried to select the best subset of features using feature selection methods, so that using the subset AD can be diagnosed with a good accuracy. Feature selection method used is a combination of statistical methods and imperialist competition algorithm. For this purpose, a new form of imperialist competition algorithm is presented. Finally using classification methods, two classes are classified based on selected features and its accuracy is calculated.