Kültürel mirasın korunmasında üst ölçekli projelerin rolü: 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul ve Fatih Suriçi'ne etkileri
The role of big events in conservation of cultural heritage: Effects of European Capital of culture 2010 on Istanbul and Fatih Old City
- Tez No: 234086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ERDEN ERBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan dünya kentleri, bulundukları ağ içerisinde konumlarını güçlendirmek adına üst ölçekli projeleri kendilerine çekmeye çalışırlar. Olimpiyatlar, Expo, Futbol Organizasyonları ve Avrupa Kültür Başkentliği gibi üst ölçekli projeler kentlerde ?pulsar? etkisi yaratmaktadır. Özellikle tarihi kent merkezlerini etkileyen bu projelerle, kentin kültürel ve tarihi mirasını vurgulanmaktadır. İstanbul, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya hak kazanmıştır. İstanbul 2010 projesi kentte yaratacağı ?pulsar? etkisiyle, tarihi değerlerin ve koruma alanlarının tekrar gözden geçirilmesine neden olacaktır. Tarihi Yarımada'nın sivil mimarlık ve anıt eserler açısından zengin yerleşimi Fatih Suriçi bu tezin çalışma alanıdır. 2010 yılında İlçe'de uygulanacak projeler özellikleri bakımından önem taşımaktadır. Fatih Suriçi'ni etkileyecek projelerin, kentsel kültür mirasının sürekliliğinin sağlanmasında etkin araçlar olup olmadığının tartışılması bu tezin temel sorusudur.
Özet (Çeviri)
World cities are taking place as a result of globalisation try to get the ?Big Events? as often as they can, to strengthen their state position in the network they belong. ?Big Events? such as Olympics, Expo, Football Organisations and being The European Capital Of Culture create a ?pulsar? effect over the cities. Cultural and historical heritage of a city is emphasized by these events of which, specially effect the historical city centers. Istanbul is now entitled as the European Capital Of Culture in 2010. The project ?Istanbul 2010? with the ?pulsar? effect that it?s going to leave over the city, will cause a review a cultural heritage and conservation areas. The rich structure of the Historical Peninsula and inside the ramparts of Fatih, with the collosal art and the civil architecture are the case study of this thesis. The basic question of this thesis is arguing if the projects that are going to happen inside the ramparts of Fatih are effective tools to achieve continuity for the cultural heritage of a city.