Issues delaying Turkey's admittance into the EU
Türkiye'nin AB'ye kabulünü geciktiren sorunlar
- Tez No: 1011935
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
1959 yılına dayanan Türkiye-AB ilişkileri, ekonomik işbirliğini teşvik etmek amacıyla 1963'te imzalanan ortaklık anlaşması ve sanayi mallarının hareketini kolaylaştırmak için iki taraf arasındaki ticaret ve gümrük engellerini ortadan kaldıran 1995'te imzalanan gümrük birliği anlaşması gibi iki taraf arasında bağ kuran anlaşmalarla başarıya ulaştı. Bu anlaşmalar, Türkiye'nin şartlı AB adaylığının temelini atmaya yardımcı oldu. 1999'da Türkiye aday ülke statüsünü kabul etti ve daha sonra 6 yıl boyunca gözlem altına alındı. 2005 yılında Türkiye'ye tam AB üyeliği verilmesi için katılım müzakereleri başladı. O zamandan beri, Türkiye'nin AB'ye kabulünü engelleyen önemli engeller ve temel sorunlar ortaya çıktı. Bu çalışma, söz konusu engelleri ve temel sorunları 2005 ile 2023 yılları arasındaki dönemde inceleyecektir. Bu araştırma çalışmasında, Türkiye ile Kıbrıs (AB üyesi bir devlet) arasındaki ihtilaflar, insan hakları raporları ve Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin bozulmasına katkıda bulunan iç siyasi dönüşümler gibi temel konular belirlenecektir. Bu araştırma, AB belgeleri, akademik literatür ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı web siteleri, dergiler ve makalelerden elde edilen ikincil kaynakları nicel bir yaklaşımla incelemektedir. Bu kaynaklardan elde edilen bulgular, daha önce belirtilen temel sorunların Türkiye'nin AB üyeliğine kabul edilmesindeki gecikmelerin nedenleri olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin AB üyeliği başvurusunu yeniden canlandırmak için, başvuruyu geciktiren ve engelleyen temel sorunların çözülmesi gerektiği yönünde bir tavsiye notuyla sonuçlanmaktadır. Bununla birlikte, bu çalışma, Türkiye'nin AB'ye kabulünü engelleyen temel sorunların derinlemesine incelenmesini ve ayrıntılı bir analizini sunarak, paydaşlara ve politika yapıcılara katılım sürecini yeniden canlandırmak ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri geliştirmek için stratejiler geliştirmelerine ve tasarlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey-EU relations who dated back in 1959 registered success in agreements that established a bonding relation between both parties such as the association agreement signed in 1963 to promote economic cooperation, the customs union agreement signed in 1995 that eliminated trade and tariffs barriers between both parties to facilitate movement of industrial goods. Thanks to these agreements which helped to lay a foundation for Turkey's conditional EU candidacy. In 1999, Turkey was accepted the position of a candidate country and was later placed under observations for 6 years. In 2005, accession negotiations to grant Turkey full EU membership began. Since that time, there have been major obstacles and key issues that have been hindering Turkey's admittance into the EU. This study will examine these obstacles and key issues precisely between the periods 2005 to 2023. In this research study, key issues such as the disputes between Turkey and Cyprus (an EU member state), human rights reports and internal political transformations in Turkey which have contributed to deteriorating its relations with the EU will be identified. This research uses the quantitative approach to dissect secondary sources from EU documents, academic literatures, and Turkey ministry of foreign affairs websites, journals and articles. Findings from these sources reveal that these key issues earlier mentioned are the reasons for Turkey's delays from being admitted into the EU. This study draws a conclusion with a note of counsel that to resurrect Turkey's membership bid to the EU which is lying dormant requires that the key issues delaying and blocking membership bid be resolved. Nevertheless, this study is going to provide an in-depth examination and breakdown of the underlying issues hindering Turkey's admittance into the EU stressing out the intricacies and challenges involved so that it can help stakeholders, policymakers to develop and design strategies to reawaken the accession process and advance the relations between Turkey and the EU.