Drama eğitmenlerinin çocuklarla drama uygulamalarına ilişkin görüş ve deneyimlerinin incelenmesi
Views and experiences of drama instructors on the drama practices with children
  1. Tez No: 1011934
  2. Yazar: PINAR UMAY SÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Drama Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, drama eğitmenlerinin çocuklarla yürüttükleri drama uygulamalarına ilişkin deneyim ve görüşlerini incelemektir. Araştırmada, drama eğitmenlerinin uygulama süreçleri, karşılaştıkları güçlükler ve drama eğitiminin çocukların gelişim alanlarına yansımaları ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde fenomenolojik desen kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Türkiye'nin farklı illerinde çeşitli eğitim kurumlarında görev yapan 15 drama eğitmeni oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, drama eğitmenlerinin uygulamalarında öğrenci merkezli ve etkileşime dayalı yaklaşımları kullandıklarını ortaya koymuştur. Drama uygulamalarının çocukların sosyal, duygusal ve bilişsel gelişim alanlarını desteklediği; özellikle iletişim, empati, yaratıcılık, problem çözme ve kendini ifade etme becerilerine katkı sağladığı belirtilmiştir. Bununla birlikte, fiziki ortam yetersizlikleri, sınıf yönetimine ilişkin güçlükler ve drama eğitiminin kurumsal düzeyde sınırlı biçimde desteklenmesi gibi unsurların süreci etkileyen sınırlılıklar arasında yer aldığı tespit edilmiştir. Bu çerçevede, drama eğitiminin eğitim programları içerisinde daha sistematik bir biçimde yapılandırılmasının ve drama eğitmenlerine yönelik uygulama temelli mesleki desteklerin artırılmasının alana katkı sağlayabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the experiences and opinions of drama instructors regarding their drama practices with children. The study addresses the application processes of drama instructors, the difficulties they encounter, and the impact of drama education on children's developmental areas. The research was conducted using a phenomenological design within a qualitative research framework. The study group consisted of 15 drama instructors working at various educational institutions across different provinces in Turkey. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. The research findings show that drama instructors use student-centered and interaction-based approaches in their practices. Drama practices were found to support children's social, emotional, and cognitive development, particularly in communication, empathy, creativity, problem-solving, and self-expression. However, limitations such as inadequate physical environments, difficulties in classroom management, and limited institutional support for drama education were identified as factors affecting the process. In this context, it is predicted that structuring drama education more systematically within educational programs and increasing practice-based professional support for drama instructors could contribute to the field.