Konteyner gemilerinde ana makine start arızalarının filo ölçeğinde nicel analizi
Fleet-scale quantitative analysis of main engine starting failures in container ships
- Tez No: 1011963
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, İstatistik, Denizcilik, Marine Engineering, Statistics, Marine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Denizcilik sektörü, küresel ticaretin bel kemiğini oluşturan konteyner taşımacılığında kritik bir rol oynamakta olup, filo yönetimi ve bakım stratejilerinin etkinliği operasyonel verimlilik ve güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, konteyner gemilerinde yaşanan ana makine start arızalarının analizi, sektörün sürdürülebilir ve kesintisiz işleyişi için hayati öneme sahiptir. Bu tez çalışması, konteyner gemilerinde ana makine start (ilk hareket) arızalarının filo ölçeğinde nicel olarak analiz edilmesini ve arıza sıklığını etkileyen belirleyici faktörlerin Taguchi deney tasarımı yaklaşımıyla ortaya konmasını amaçlamaktadır. Çalışmada 2017–2024 yılları arasında 50 adet konteyner gemisinden elde edilen saha arıza kayıtları kullanılmış; veriler gemi yaşı, taşıma kapasitesi (TEU), arıza yılı ve arıza tipi (Elektrik/Kontrol, Hava/Pnömotik) değişkenleri altında yapılandırılmıştır. Dört faktörlü analiz, L16 ortogonal dizi ile yürütülmüş; performans ölçütü olarak“daha az arıza daha iyidir”yaklaşımına uygun Sinyal/Gürültü (S/N) oranları hesaplanmış ve faktörlerin katkıları ANOVA ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ana makine start arızalarının oluşumunda gemi yaşının baskın belirleyici olduğunu göstermiş; ANOVA sonuçlarında gemi yaşı toplam varyansın %43,9'unu açıklayarak en yüksek katkı oranına ulaşmıştır. Arıza tipi faktörü %21,0 katkı ile ikinci sırada yer almış; Hava/Pnömotik arızaların Elektrik/Kontrol arızalara kıyasla daha yüksek arıza yükü ürettiği belirlenmiştir. Geminin ne kadar yük taşıdığı (TEU) tek başına arızalar üzerinde çok büyük bir etki yaratmasa da, gemi hem yaşlı hem de yüksek kapasiteli olduğunda arıza riski belirgin şekilde artmaktadır. Yapılan doğrulama testleri, kullandığımız Taguchi yönteminin gerçek hayattaki verilerle uyumlu olduğunu ve en iyi çalışma şartlarını doğru bir şekilde tahmin edebildiğini kanıtlamıştır. Tez kapsamında elde edilen sonuçlar, filo bakım yönetimi açısından yaş temelli segmentasyonun ve pnömotik start havası alt sistemlerine yönelik proaktif kontrol listelerinin önceliklendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma; çevresel ve operasyonel verileri modele dahil ederek, detaylı arıza sınıflandırması ve kestirimci bakım entegrasyonuyla mevcut yaklaşımları geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The maritime sector is integral to container transportation, which constitutes the foundation of global trade. The efficacy of fleet management and maintenance strategies is crucial for ensuring operational efficiency and safety. In this regard, the examination of main engine start failures on container ships is essential for the sustainable and uninterrupted functioning of the industry. This study aims to quantitatively analyze main engine starting (start-up) failures in container ships at the fleet scale and identify the dominant factors affecting failure frequency using the Taguchi design of experiments framework. Field failure records collected from 50 container ships from 2017 to 2024 were used. The dataset was structured under four factors: ship age, container capacity (TEU), failure year, and failure type (Electrical/Control vs. Air/Pneumatic). A four-factor analysis was conducted using an L16 orthogonal array. Signal-to-Noise (S/N) ratios were computed under the“smaller-is-better”criterion, and the factor contributions were quantified through analysis of variance (ANOVA). The results indicate that ship age is the primary driver of main engine starting failures; ANOVA shows that age explains 43.9% of the total variability, yielding the highest contribution among all the factors. Failure type ranks second with a 21.0% contribution, revealing that Air/Pneumatic failures generate a higher failure burden than Electrical/Control failures. While the standalone effect of TEU is limited, the age × TEU interaction produces a meaningful contribution, suggesting that risk is amplified in composite segments such as“older ships with higher TEU capacity.”Confirmation analyses demonstrated that the Taguchi approach can provide consistent optimum conditions aligned with the observed field performance. These findings support a data-driven maintenance prioritization strategy that emphasizes age-based segmentation and proactive checklists focused on pneumatic starting air subsystems (e.g., valve tightness, contamination control, drainage discipline, and control logic verification). This study enhances existing approaches by incorporating environmental and operational data, detailed fault classification, and predictive maintenance integration.