Atık pet lif takviyeli sürdürülebilir betonun fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of physical and mechanical properties of waste pet fiber reinforced sustainable concrete
- Tez No: 1012027
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AKÇAÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada atık polietilen tereftalat (PET) agrega içeren ve atık PET lif ile PP lif takviyeli sürdürülebilir betonun fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında, hacimce %50 oranında atık PET agrega kullanılan taşıyıcı hafif beton karışımlarına hacimce %0.5, %1 ve %1.5 oranlarında PP lif ve atık PET lif ilave edilerek lif takviyeli numuneler üretilmiştir. Üretilen numuneler üzerinde yayılma tablası, birim hacim ağırlık, su emme oranı, basınç dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, ısı iletkenlik ve darbe dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca numunelerin mikroyapı özelliklerini belirlemek amacıyla taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre, atık PET lif ve PP lif takviyesinin numunelerin birim hacim ağırlıkları ile basınç ve eğilmede çekme dayanımlarını artırdığı belirlenmiştir. Lif oranındaki artış daha boşluklu bir yapı oluşturarak su emme ve boşluk oranlarını artırmış, buna karşılık ısıl iletkenlik değerlerini azaltıştır. PP liflerin daha pürüzlü ve belirgin yüzey özellikleri nedeniyle atık PET liflere kıyasla çimento matrisi ile daha güçlü bir aderans sağladığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, atık PET liflerin de matris ile yeterli düzeyde aderans sağlayarak PP liflere yakın mekanik performans sergilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, atık PET'in beton üretiminde hem agrega hem de lif olarak kullanımının teknik açıdan uygulanabilir bir yaklaşım oduğu, bu uygulamanın çevresel ve ekonomik faydalar sağlayarak sürdürülebilir yapı malzemelerinin geliştirilmesine katkı sunabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and mechanical properties of sustainable concrete containing waste polyethylene terephthalate (PET) aggregate and reinforced with waste PET and polypropylene (PP) fibers were investigated. Within the scope of the study, fiber-reinforced specimens were produced by incorporating PP and waste PET fibers at volumetric ratios of 0.5%, 1%, and 1.5% into structural lightweight concrete mixtures containing 50% waste PET aggregate by volume. Flow table, unit weight, water absorption, compressive and flexural-tensile strength, thermal conductivity, and impact resistance were conducted on the specimens. In addition, scanning electron microscopy (SEM) analysis was performed to examine the microstructural properties. Experimental results showed that the addition of waste PET and PP fibers increased the unit weight, compressive and flexural-tensile strength of the specimens. Increasing fiber created a more porous structure, increasing water absorption and porosity ratios while reducing thermal conductivity. PP fibers exhibited stronger adhesion to the cement matrix due to their rougher and more distinct surface characteristics compared to waste PET fibers. However, waste PET fibers also provided sufficient bonding with the matrix and demonstrated mechanical performance comparable to that of PP fibers. In conclusion, the use of waste PET as both aggregate and fiber in concrete production is a technically feasible approach, and it is considered that this application can contribute to sustainable construction materials by providing environmental and economic benefits.