تطبيق المصارف الإسلامية للمعايير الشرعية أيوفي دراسة تطبيقية لعقد المضاربة:مصرفي الإنماء السعودي ونزوى العماني
İslami bankalarda aaoifi şeriat standartlarindan mudarebe uygulamasi: Suudi alinma bank ve Umman Nizwa bank örneği̇
  1. Tez No: 1012033
  2. Yazar: ABDULLAH GAMAL NASSER BINHARHARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAID AHMED MOHAMMED AL AZAKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Bankacılık, Law, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bankalar, bireylerin ve şirketlerin birikimlerinin yatırıma dönüşmesini temsil etmesi nedeniyle ekonominin bel kemiği olarak kabul edilmektedir. İslami bankalar, İslami Şeriat hükümleriyle uyumlu mudarabe ve diğerleri gibi finansal faaliyetler ve İslami finansman formülleri sağlayarak faaliyet göstermektedir. işlemleri İslami Şeriata göre kontrol edin. Çalışma, Suudi Kalkınma Bankası ve Omani Nizwa Bank'ta temsil edilen çalışma topluluğunun teorik tarafında tümevarımcı ve tümdengelimli yaklaşımı, pratik tarafında ise betimleyici ve analitik yaklaşımı takip etti ve burada mudarabe sözleşmelerinin biçimlerini gösterdi. iki banka ve mudarabe sözleşmesinde AAOIFI Şeriat standartlarını ne ölçüde uyguladıkları. Çalışma, bazı resmi gözlemlerle birlikte, Suudi Alinma Bank ve Omani Nizwa Bank'ın Mudaraba sözleşmelerde, özellikle Standart 13 ve Standart 40'ta genel olarak Şeriat standartları“AAOIFI”uyarınca faaliyet gösterdiği sonucuna varmıştır. Çalışma, Şeriat Bankaları Komitesi'ne, özellikle Şeriat standartları altında disipline edilen dijital gelişime paralel olarak İslami bankaların performansını geliştirmesi ve topluma hizmet etmek için daha fazla tasarruf çekmesi için performans geliştirmesini tavsiye etti.
Özet (Çeviri)
Banks are considered the backbone of the economy because they represent the transfer of savings of individuals and companies into investments. Islamic banks operate by providing financial activities and Islamic financing formulas such as mudaraba and others that are compatible with the provisions of Islamic Shariah.Some countries, including the Kingdom of Saudi Arabia and the Sultanate of Oman, have adopted the Shariah standards“AAOIFI”to control transactions in accordance with Islamic Shariah. The study followed the inductive and deductive approach in the theoretical side of it, and the descriptive and analytical approach in the practical side of the study community represented in the Saudi Development Bank and the Omani Nizwa Bank, where it showed the forms of mudaraba contracts in the two banks, and the extent to which they applied the Shariah standards AAOIFI in the mudaraba contract. The study concluded that the Saudi Alinma Bank and the Omani Nizwa Bank generally operate in accordance with the Shariah standards“AAOIFI”in speculative contracts, especially Standard 13 and Standard 40, with some formal observations. The study recommended the Shariah Committee of Banks to develop performance, especially in line with the digital development disciplined under Shariah standards, to develop the performance of Islamic banks and attract more savings to serve the community.