أثر العوامل الداخلية في المصارف التجارية الليبية على الأداء الماليفي ظل تطبيق القانون رقم (1) لسنة 2013 بشأن منع الخدمات غير المتوافقة مع الشريعة الإسلامية
İslam hukuku ile uyumlu olmayan hizmetlerin önlenmesine ilişkin 2013 tarihli (1) sayılı Kanun'un uygulanması ışığında Libyaticari bankalarındaki iç faktörlerin finansal performans üzerindeki etkisi
- Tez No: 1007041
- Danışmanlar: PROF. DR. HEYTEM HAZNE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Libya'daki ticari bankalarda içsel faktörlerin finansal performans üzerindeki etkisini, 2013 tarihli ve 1 sayılı İslami şeriata uygun olmayan hizmetlerin yasaklanmasına ilişkin yasanın uygulanması bağlamında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, betimleyici analiz yöntemiyle 2015–2023 yılları arasında Cumhuriyet Bankası'na ait verileri inceleyerek, şu altı ana faktöre odaklanmıştır: öz sermaye, cari hesaplar, banka büyüklüğü, likidite, mevduat yapısı ve finansal kaldıraç. Sonuçlar, öz sermaye değişkeninin hem yasa öncesi hem de sonrası dönemlerde finansal performans üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu durum, söz konusu değişkenin temel bir belirleyici olarak istikrarlı etkisini yansıtmaktadır. Ayrıca, banka büyüklüğünün yalnızca yasa sonrası dönemde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bu durum, şeriata uygun faaliyetlerdeki genişlemeye bağlanabilir. Diğer değişkenler (cari hesaplar, likidite, mevduat yapısı, finansal kaldıraç) her iki dönemde de anlamlı bir etki göstermemiştir. Çalışma, İslami bankacılık çerçevesinde finansal performansı artırmak için öz sermaye ve banka büyüklüğüne odaklanılmasını ve diğer faktörlere ilişkin politikaların geliştirilmesini önermektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the impact of internal factors in Libyan commercial banks on financial performance in light of the implementation of Law No. (1) of 2013, which prohibits services that are non-compliant with Islamic Sharia. The study focused on six main internal factors: equity, current accounts, bank size, liquidity, deposit structure, and financial leverage, using a descriptive analytical approach and analyzing data from Jumhouria Bank during the period 2015–2023. The results revealed a significant positive effect of equity on financial performance both before and after the implementation of the law, indicating the stability of this factor as a key determinant. It was also found that bank size had a significant positive effect only after the law was enacted, which may be attributed to expansion in Sharia-compliant activities. Meanwhile, other factors (current accounts, liquidity, deposit structure, financial leverage) did not show any statistically significant impact during either period. The study recommends focusing on equity and bank size to enhance financial performance under Islamic banking, while also developing policies related to other factors to support the stability and efficiency of Islamic banks in Libya