تحديات عدم تطبيق عقد المضاربة في المصارف الإسلامية العراقية المختارة: دراسة وصفية
Seçilmiş ırak İslami bankalarında Mudaraba sözleşmesinin uygulanmamasının zorlukları: Tanımlayıcı çalışma
- Tez No: 681919
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAYADİBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Belirli bir fenomenin özünü inceleme ve problemini ve yöntemini bilme konusunda teşhis koyma yeteneği çok kolaydır, ancak dini ve hukuki yönlerin, bilim adamlarının görüşlerinin ve bir fenomeni incelemek için kolektif çerçevede sürekli ve ardışık okuma, pozitivist tarafın müdahalesi, çalışmayı çok zor ve karmaşık yapan şeylerdir. Bankaların İslam dünyasına girmesinden bu yana toplumumuzda giderek artan bir önem kazanmaktadır, çünkü bankalar toplumun ekonomik gücüne bir rehber ve ülkeler tarafından zorlukların üstesinden gelmek için formüle edilen genel bir yaklaşım haline gelmiştir. Bu nedenle bankacılık faaliyetlerinin daha fazla artması, devletin ekonomik durumuna ve genel bütçesine o kadar olumlu yansır ve böylece ülke insanının daha fazla refaha kavuşmasına neden olur. Dolayısıyla ülkeler, finansal kurumlarını ve bankalarını takip etmeye, ekonomik hedeflerine ulaşmak için finans ve para politikaları oluşturmaya çalışırlar. İslami bankalardaki sınırlı finansman kaynakları, yasaklı ve izin verilen sahanın hukuki yönü açısından uzmanlar arasında tam bir netliğin olmaması mudaraba sözleşmesindeki taraflar arasında kâr unsurunun netliği problemin kaynağını oluşturmakta olup, bu açıdan çalışmamız bu problemin araştırılması üzerine yoğunlaşmaktadır. Finansman aracı olarak mudaraba sözleşmesindeki taraflar arasında kâr unsurunun net bir şekilde ortaya konulması gerekmektedir. Sözleşmenin unsurlarından olan sermaye ve emeğin bir araya gelmesiyle helal para kazanmadaki benzersiz avantajların ortaya konulması çalışmamızın önemini ortaya koymaktadır.Araştırmacı çalışmasını farklı mezheplerin görüşlerini mudarabah sözleşmesi çerçevesinde incelemiş, tartışmalarını yapmış, çözüm yollarını ortaya koymaya çalışmıştır. Bu çerçevede İslami bankaların, özellikle Irak İslami bankalarının gelişimi incelenmiş, çalışma sahaları ortaya konulmuş, tanıtılmaya çalışılmıştır. Genelde İslami bankaların, özelde Irak'taki İslami bankaların uygulamada karşılaştıkları problemler göz önüne serilmeye çalışılmış ve çözüm yolları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunu yaparken gerek bankaların dökümanlarından gerekse fakihlerin, âlimlerin ve teorisyenlerin çalışma ve kitaplarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ability to diagnose to study the essence of a particular phenomenon and to know its problem and method is very easy, but the continuous and successive reading in the collective framework of studying a phenomenon in which religious and jurisprudential aspects, scholars' opinions and the intervention of the positivist side are what makes the study difficult and extremely complex. Since the entry of banks into our Islamic world, they are taking on an increasing importance in our societies, because banks have become a guide to the economic strength of society and a general platform that states formulate to meet their challenges. The more banking activities increase, the more positively this will be reflected on the economic situation of the state and its general budget, which will achieve more prosperity for the people of the country. Hence, countries are striving hard to follow up on their financial institutions and banks and to formulate their financial and monetary policies in order to achieve their economic goals. Our study focuses on the limited sources of funding in Islamic banks and their reliance on the doctrinal aspect of halal and haram, which makes them under a strict religious system that is not subject to flexibility. Either the transaction is permissible or not. In addition, the importance lies in the mudaraba contract as a financing form, and this contract has unique advantages in earning halal money through the combination of capital for the owner of the money and work for the employer. The study shows the views of the jurisprudential and legislative opinions on the speculative contract through the scholars of each sect and tries to know the problems and obstacles that surround the policy of the speculative contract, etc., and tries to draw appropriate solutions to these problems in Islamic banks in general and Iraqi banks in particular, and to indicate the optimal application of the speculative contract in these banks.