تطبيق التغذية الراجعة القائمة على الطريقة التحليلية في اكتساب مهاراتي المحادثة والكتابة لمتعلمي اللغة العربية
Arapça öğrenen öğrencilerin konuşma ve yazma dil becerilerinin edinilmesinde geri bildirim tabanlı analitik yöntemin uygulaması
- Tez No: 890937
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yıllarda, Arapça'nın ikinci dil olarak öğretiminde artış olduğu ve öğrencilerin yabancı dil olarak Arapça öğrenmeye teşvik edildiği dikkat çekmektedir. Ancak, bu süreçte düzeltici geri bildirimin rolü akademik çalışmalarda yeterince ele alınmamıştır. Düzeltici geri bildirim, öğrencilerin dil kullanımlarındaki hataları fark etmelerini ve bu hataları düzeltmelerini sağlamada önemli bir araçtır. Yapı odaklı yaklaşım, dilin iletişimsel bağlamlarda doğru kullanılmasını teşvik eder ve dil eğitimini sınıf içi etkinliklere entegre eder. Bu modern eğitim yaklaşımı, öğrencilerin dil becerilerini gerçek yaşam durumlarına adapte etmelerini sağlar ve dilin doğal akışını destekler. Bu çalışmanın amacı, analitik geri bildirim ve yapı odaklı öğretimin, Arapça öğrenen yetişkin öğrencilerin konuşma ve yazma becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Birinci bölümde, araştırmanın amacı ve problemi, hipotezler ve sorular dahil olmak üzere araştırma temelleri açıklanmıştır. İkinci bölümde, araştırma ile ilgili alanyazında yer alan diğer çalışmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde araştırma metodolojisi ayrıntılandırılmış, dördüncü bölümde ise bulgulara yer verilmiştir. Beşinci bölümde bulguların sonuçları ayrıntılı olarak açıklamıştır. Altıncı bölümde, ileride aynı alanda yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunularak son değerlendirme yapılmıştır. Çalışma, üç ana analitik geribildirim türünün (doğrudan ve açık analitik geribildirim, meta-dilbilimsel geribildirim ve yeniden biçimlendirme düzeltici geribildirim) etkinliğini belirlemek için farklı ölçüm araçları ve gelişmiş bir deneysel tasarım kullanmıştır. Bu amaçla, aynı üniversiteden 50 öğrencinin katıldığı bir pilot çalışma yürütülmüştür. Daha sonra çalışma üç deney grubu ve bir kontrol grubuna ayrılan 100 öğrenciye uygulanmıştır. Öğrenciler dört gruba eşit olarak dağıtılmıştır. Katılımcılar 19 ile 21 yaş aralığında olup, genç yetişkin bir nüfusu temsil etmektedir. Çalışmada kullanılan değerlendirme yöntemleri ön, son ve final testlerden elde edilen verilere dayanmaktadır. Ön testler, öğrencilerin derslerden önceki bilgi düzeylerini tespit etmeye yöneliktir ve başlangıç seviyelerini belirlemek amacıyla uygulanmıştır. Derslerin hemen ardından yapılan son testler ise, öğrencilerin derslerden edindiği bilgiyi ölçmeyi amaçlanmıştır. Final testler, öğrencilerin genel performanslarını ve öğrenme sürecini tamamlama düzeylerini değerlendirmek amacıyla son testten üç hafta sonra uygulanmıştır. Bu testler, öğrencilerin edindiği bilgilerin kalıcılığını ve sağlanan geri bildirimin uzun vadeli etkinliğini değerlendirmeye yönelik önemli göstergelerdir. Elde edilen veriler, SPSS yazılımı kullanılarak nicel olarak analiz edilmiştir ve ANCOVA testi ile doğrulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre doğrudan analitik geri bildirim, diğer geri bildirim türlerine göre kısa ve uzun vadede dil becerilerinin kazanılmasında daha etkili olmuştur. Ortalamalarda değişkenlik gözlenmekle birlikte, kontrol grubu da dahil olmak üzere tüm gruplar, derslerin uygulanmasında analitik yönteme göre biçime ve ardından anlama odaklanma yaklaşımının uygulanması nedeniyle dikkate değer bir ilerleme göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
There has been a growing interest in teaching Arabic to non-native Arabic students in recent years. However, the role of corrective feedback in this process has not been adequately addressed in academic discussions. Corrective feedback is an important tool in ensuring that students notice and correct errors in their language use. The 'Focus on Form' approach encourages the correct use of language in communicative contexts and integrates language training into classroom activities. This modern educational approach allows students to adapt their language skills to real-life situations and supports the natural flow of language. This study aims to examine the effects of analytical feedback and focus on form teaching on the speaking and writing skills of adult learners learning Arabic. In the first part, research basics are explained, including the purpose and problem of the research, hypotheses, and questions. In the second part, the literature related to the research is discussed. The research methodology is detailed in the third chapter, and the findings are included in the fourth part. In the fifth chapter, the implications of the findings are described in detail. In the sixth chapter, suggestions for future studies in the same field are presented and the final evaluation is made. The study used different measurement tools and an advanced experimental design to determine the effectiveness of the three main types of analytical feedback – direct and explicit analytic feedback, meta-linguistic feedback, and recast corrective feedback. For this purpose, a pilot study was conducted with the participation of 50 students from the same university. Then, the study was applied to 100 students who were divided into three experimental groups and a control group. The students were evenly distributed into four groups. The age group of the participants ranges from 19 to 21 years old representing a group of young adults. The evaluation methods used in the study are based on data from pre-tests, post-tests and final tests. pre-tests were applied to determine the initial levels of the students and thus the level of knowledge before the courses was determined. The post-tests after the lessons are aimed at measuring the knowledge that students obtain from the lessons. Final tests were performed three weeks after the post-tests to assess students' overall performance and level of completion of the learning process. These tests are important indicators to evaluate the persistence of the information students learn and the long-term effectiveness of the feedback provided. The obtained data were analysed quantitatively using SPSS software and comparisons were made with ANCOVA test. Based on the research results, direct analytical feedback was more effective in acquiring language skills in the short and long term than other feedback types. Despite the variation in averages, all groups, including the control group, have witnessed remarkable progress, due to the application of the approach of focusing on form and then meaning according to the analytical method in the implementation of the lessons.