Yetkisiz temsilcinin hukuki sorumluluğu
The legal liability of an unauthorized agent
  1. Tez No: 1012041
  2. Yazar: ESRA BAHAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Temsil, temsilcinin irade beyanı ile temsil olunanın hukuk alanında hak ve borçlar doğurabilmesini sağlayan ve ticari hayatın hızlı akışında sıklıkla başvurulan bir kurumdur. Çalışmamız çerçevesinde yetkisiz temsilcinin hukuki sorumluluğu incelenmektedir. Bu kapsamda ilk olarak yetkisiz temsil kavramının ortaya çıkması, gelişimi ve benzer kurumlardan farkı ortaya koyulmuştur. Ardından yetkisiz temsilcinin sorumluluğunun doğması için gerekli koşullar belirlenmiştir. Bunun için öncelikle temsilcinin temsil olunanın adı ve hesabına üçüncü kişiyle bir hukuki işlem gerçekleştirmesi gerekmektedir. İlgili işlem, yetkinin hiç var olmaması, geçersiz olması, sınırlarının aşılması yahut sona ermiş olması nedeni ile yetkisiz olmalıdır. Ancak TBK m. 42-45 arasında düzenlenen hükümler kapsamında üçüncü kişinin iyiniyetli olması neticesinde temsil olunan ilgili işlemle bağlı ise yahut temsil olunan ilgili işleme icazet verdi ise yetkisizlik telafi edilir, işlem baştan itibaren geçerli olacak ve yetkisiz temsil gündeme gelmeyecektir. Ardından yetkisiz temsilcinin sorumluluk rejimi incelenmiştir. Yetkisiz temsilcinin üçüncü kişiye karşı TBK m. 47 uyarınca culpa in contrahendo sorumluluğu doğmaktadır. Yetkisiz temsilci kusuruna bağlı olmaksızın üçüncü kişinin olumsuz zararını gidermekle yükümlüdür. Hakkaniyet gerektiriyorsa hâkim kusurlu yetkisiz temsilcinin olumlu zararı gidermesine de karar verebilir. Şayet üçüncü kişi iyiniyetli değilse bu zararların tazmini talep edilemeyecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of agency, which has a wide area of application due to the rapidity of commercial transactions, enables contracts to be formed between the principal and the third party through the agent's very own declaration of intent. Within the scope of this thesis, the liability arising from the unauthorized agency has been examined. The first chapter aims to clarify the origins and the progress of unauthorized agency and how it differs from similar concepts. Subsequently, the requirements of an unauthorized agency have been defined. The agent shall transact on the behalf of the principal. This legal transaction shall be deemed unjustified due to nonexistence, invalidity or termination of the authorization or the bounds of the authority shall be exceeded by the agent. According to the regulations between TCO Art. 42-45, in cases where the third person is acting in good faith; unauthorized legal transaction may become binding for the principal. Also, the principal may ratify the legal transaction which leads to validation of the legal transaction that was formerly unauthorized. Lastly, the outcomes and the legal rationale of the liability of the unauthorized agent are examined. The liability of the unauthorized agent arises from the TCO Art. 47, which is a form of culpa in contrahendo liability. Here, the unauthorized agent is subjected to compensate the reliance interests of the third party, regardless of his culpability. Yet the court may decide on the compensation of the expectation interests if it's required by equity. Nonetheless, if the third party is not acting in good faith, the unauthorized agent shall not be held accountable for the aforementioned interests.