Güven teorisi ve güven sorumluluğu kapsamında yetkisiz temsilcinin ve temsil belgesini geri almayanın sorumluluğu
The theory of trust and the responsibility of the unauthorized agent and the person who does not take back the authorization certificate within the scope of the responsibility of trust
  1. Tez No: 533741
  2. Yazar: GÜLSÜM SOYLU ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bireyler arasında gerçekleşen hukuki işlem ve sözleşmelerde bir takım uyuşmazlıklar meydana gelebilmektedir. Bu uyuşmazlıklarda zaman zaman beyan ve sözleşmelerin yorumlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda ana konu olarak, öncelikle, irade beyanlarının ve sözleşmelerin yorumlanmasında başvurulan güven teorisi tüm yönleriyle ele alınmıştır. Yine hukuk düzeni, bazı uyuşmazlıkların çözümünde, tarafların birbirine duyduğu güveni esas alır. Bu sebeple, birbirlerine karşı sorumlukları da, güven esasına göre belirlenir. Çalışmamızda, diğer ana konu olarak, yetkisiz temsilcinin ve yetki belgesini geri almayan kişinin sorumluluğu, güven sorumluluğu kapsamında incelenmiştir. Birinci bölümde, irade beyanı, yorum kavramı, yorum teorileri ile çalışmamızın asıl başlıklarından ilki olan güven teorisi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, güven sorumluluğuna ve uygulama alanlarına yer verilmiş ve çalışmamıza temel teşkil edecek başlıklara değinilmiştir. Üçüncü bölümde, temsil konusu, ayrıntılı olarak ele alınmıştır ve hukuki yönleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, çalışmamızın ana başlıklarından ikincisi olan güven sorumluluğu kapsamında yetkisiz temsilcinin ve yetki belgesini geri almayanın sorumluluğu açıklanmış ve değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise, belirlediğimiz önemli noktalar açıklanarak çalışmamız sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A number of disputes may occur in legal acts and contracts between private individuals. Interpretations and contracts are required to be interpreted from time to time in these disputes. As the main subject in our study, the theory of trust in the interpretation of the declaration of intention and the contracts are dealed with all aspects of it. Again, the legal order is based on the trust of the parties in the resolution of some disputes. Therefore, their responsibilities to each other is determined on the basis of trust. In our study, the responsibility of the unauthorized agent and the person who does not take back the authorization certificate, is analyzed, as the other main subject with in the scope of the responsibility of trust. In the first part, as the first topic of main titles in our work, the theory of trust is examined in detail with the declaration of intention, the concept of interpretation and the theories of interpretation. In the second part, the topics that will constitute the basis of our study are mentioned and given wide coverage to trust responsibility and its execution areas. In the third part, the subject of agency is discussed in detail and its legal aspects are explained. In the fourth part, as the second topic of main titles in our work, the responsibility of the unauthorized agent and the person who does not take back the authorization certificate are explained and evaluated within the scope of the responsibility of trust. In the conclusion section, our work is rested by explaining the important points we designated.