Destekleme politikalarının hayvancılık işletmeleri açısından değerlendirilmesi: Van ili örneği
Evaluation of support policies in terms of livestock businesses: The case of Van province
- Tez No: 1012042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ERDAL ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması Van ili Merkez Bahçesaray, Gevaş, Erciş, İpekyolu, Saray, Tuşba, Gürpınar, Özalp, Edremit, Başkale, Çaldıran, Çatak ve Muradiye ilçelerine bağlı köylerde, hayvan yetiştiriciliği yapan 182 işletmenin sahibiyle yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmadaki katılımcıların uygulanan hayvancılık destekleri ile ilgili görüşleri hakkında bilgi alınıp tarımsal politikalarla ile ilgili sorunlarının ve çözüm önerilerinin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan 2022 yılı tarımsal geliri 100.001 TL ve üzeri olanların oranı %86,8 iken 2022 yılı hayvancılık geliri 160.001 TL ve üstü olanların oranı %74,2'dir. Ankete katılan üreticilerin %94,5'i hayvancılık desteklerinden faydalandığını söylemişlerdir. Destekleme politikalarından yararlananların %64,8'i Anaç koyun-keçi desteği,%17,8'i anaç sığır yetiştiriciliği desteği, %9,9'u buzağı desteği alanlar oluşturmaktadırlar. Son 5 yılda desteklerden yararlananların sayısı %96,2'dir. Destek almayanların %85,7'si destekleri az bulduğu için almamıştır. %63,7'si son 5 yılda yapılan destekleri başarısız bulmuştur. Hayvancılık için birinci önemli destekleme unsuru %36,6 ile süt teşvikidir. Üreticilerin %76,4'sı almış olduğu desteği hayvanların bakım beslenmesine harcadığını ifade etmiştir. Araştırma bulguları üreticilerin verilen destekleme miktarlarını az bulduğunu, hangi destekleme kalemlerinin artırılmasını istediğini ve neden desteklemelerden yararlanmadıklarını ortaya koymuş ve bu bağlamda politikaların düzenlenmesi gerektiği konusunda politika önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis study was carried out using face-to-face survey method with the owners of 182 livestock farms in the villages of central Bahçesaray, Gevaş, Erciş, İpekyolu, Saray, Tusba, Gürpınar, Özalp, Edremit, Başkale, Çaldıran, Çatak and Muradiye districts of Van. In the research, it was aimed to determine the problems and solutions related to agricultural policies by getting information about the opinions of the subjects about the animal husbandry supports applied by taking into account the descriptive characteristics such as demographics. In the research, it was aimed to determine the problems and solutions related to agricultural policies by getting information about the opinions of the subjects about the animal husbandry supports applied by taking into account the descriptive characteristics such as demographics. 94.5% of the producers participating in the survey said that they benefited from animal husbandry supports. Of those who benefit from support policies, 64,8% receive broodstock sheep-goat support, 17,8% brood cattle breeding support, and 9,9% calf support. The number of beneficiaries of support in the last 5 years is 96,2%. 85,7% of those who did not receive support did not receive support because they found it low. 63.7% of them found the supports made in the last 5 years unsuccessful. The first important support factor for livestock is milk incentive with 36,6%. Producers' support and usage patterns were spent on animal care feeding with 76,4%. The findings of the research revealed which items the producers wanted to increase, that they found the amount of support given to be low and why they did not benefit from the support, and it was tried to be emphasized that policies should be regulated in this context.