Geçmiş değişmez gelecek belki. Pascal Mercier'in“Lizbon'a Gece Treni”adlı yapıtında otorite kavramının sorgulanması
The past does not change, the future maybe. Questioning the concept of authority in Pascal Mercier's“Night Train to Lisbon”
- Tez No: 1012109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN NÜZKET ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Pascal Mercier'in modern bireyin varoluşsal sancılarını merkezine alan Lizbon'a Gece Treni (2004) adlı romanını, otorite kavramının çok katmanlı yapısı üzerinden psikanalitik bir perspektifle incelemektedir. Çalışmanın hazırlanma nedeni, romanın dünya genelinde geniş bir okur kitlesine ulaşmasına rağmen Türkiye'de akademik alanyazında henüz derinlemesine bir incelemeye konu edilmemiş olmasıdır. Bu doğrultuda bu tez çalışması, Almanca edebiyat çalışmalarına disiplinlerarası bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel özelliği, edebiyat ile psikanaliz, sosyoloji ve felsefe disiplinlerini bir araya getiren bütüncül bir metodoloji benimsemesidir. Çalışmanın kuramsal çerçevesi Sigmund Freud'un psikanalitik yaklaşımlarına dayanmaktadır. Çalışmada otorite kavramı, iki farklı düzlemde analiz edilmektedir: Max Weber'in toplumsal meşruiyete ve sistemsel örgütlenmeye dayalı sosyolojik otorite tipolojisi ile Alexandre Kojève'nin bireyler arası ilişkinin özüne ve zaman boyutuna (geçmiş, şimdi, gelecek) odaklanan felsefi otorite tipolojisi karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu yaklaşım, romandaki otorite biçimlerini hem kurumsal/siyasal hem de bireysel/fenomenolojik açılardan değerlendirmeyi mümkün kılmıştır. Ayrıca ahlaki otorite analizlerinde Erich Fromm'un yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, otoritenin bireyin çocukluk döneminden itibaren ebeveyn figürleri aracılığıyla içselleştirilen, bilinçdışı süreçlerle şekillenen, toplumsal kurumlarca yeniden üretilen ve benliğin şekillenmesinde belirleyici rol oynayan bir olgu olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak çalışma; aile, devlet, din ve kadın figürleri üzerinden tezahür eden otorite biçimlerinin, bireyin kendi sahici benliğini bulma yolculuğunda hem bir engel hem de bir hesaplaşma zemini sunduğunu ortaya koymuştur. Bireyin geçmişini değiştiremese de onu anlamlandırma biçimi dönüştürerek varoluşsal bir özgürlüğe kavuşabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Pascal Mercier's novel Night Train to Lisbon (2004), which focuses on the existential struggles of the modern individual, by analyzing the multi-layered structure of the concept of authority through a psychoanalytic perspective. The primary motivation for this study is that, despite the novel's global popularity, it has not yet been subject to an in-depth academic analysis within the Turkish scholarly literature. In this regard, the thesis aims to provide an interdisciplinary contribution to German literary studies. The defining characteristic of the research is the adoption of a holistic methodology that integrates the disciplines of literature, psychoanalysis, sociology, and philosophy. The theoretical framework of the study is grounded in Sigmund Freud's psychoanalytic approaches. In the analysis, the concept of authority is examined on two distinct levels: Max Weber's sociological authority typology, based on social legitimacy and systemic organization, and Alexandre Kojève's philosophical authority typology, which focuses on the essence of interpersonal relationships and the dimensions of time (past, present, and future). This dual approach allows for the evaluation of authority forms within the novel from both institutional/political and individual/phenomenological perspectives. Furthermore, Erich Fromm's theories are utilized in the analysis of moral authority. The findings of the research demonstrate that authority is a phenomenon internalized since childhood through parental figures, shaped by unconscious processes, reproduced by social institutions, and plays a decisive role in the formation of the self. In conclusion, the study reveals that authority forms manifesting through family, state, religion, and female figures present both an obstacle and a ground for reckoning in the individual's journey toward finding their authentic self. The research concludes that while an individual cannot change their past, they can attain existential freedom by transforming the way they interpret and assign meaning to it.