An analysis of European Green Deal's impact on ports from a sustainability perspective: The case of Mersin International Port
Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın limanlar üzerindeki etkisinin sürdürülebilirlik perspektifinden değerlendirilmesi: Mersin Uluslararası Limanı örneği
  1. Tez No: 1012110
  2. Yazar: EZGİ BİÇER UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nı sürdürülebilir kalkınma merceğinden ele alarak, limanların bu girişime nasıl uyum sağladığını incelemektedir. Avrupa Yeşil Mutabakatı hedefleriyle uyum, sürdürülebilirliğin ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarını içeren Üçlü Performans (Triple Bottom Line) çerçevesi üzerinden analiz edilmekte, buna ek olarak yönetişim dördüncü bir sütun olarak önerilmektedir. Çalışma, disiplinlerarası bir yaklaşım ile sürdürülebilirlik raporlarının metin madenciliği, uzman temelli gösterge ağırlıklandırması, paydaş anketleri, bulanık TOPSIS sıralamaları ve istatistiksel analizleri birleştiren karma bir yöntem tasarımı üzerine kurulmuştur. Yapılan analizler, politika söylemi ağırlıklı olarak çevresel boyuta odaklansa bile, ekonomik dayanıklılık ve yönetişimin Avrupa Yeşil Mutabakatı ile uyum açısından ampirik olarak merkezi önemde olduğunu göstermektedir. Çalışma, Mersin Uluslararası Limanı'na (MIP) odaklanmakta ve MIP'i önde gelen Avrupa limanları (Rotterdam Limanı, Pire Limanı ve Kopenhag Malmö Limanı) ile seçilmiş Avrupa dışı limanlarla (Melbourne Limanı ve PSA Singapore) karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Bu limanlar, sürdürülebilirlik performansları, 2020–2023 dönemi için sürdürülebilirlik raporlarının erişilebilirliği ve ayrıca, PSA Singapore örneğinde olduğu gibi, MIP ile olan stratejik ve kurumsal bağları dikkate alınarak seçilmiştir. Sonuçlar, MIP'in güçlü operasyonel rolü ile, karşılaştırmaya dahil edilen limanlara göre sınırlı kalan çevresel, sosyal ve yönetişimsel gelişim çizgisi arasında belirgin bir fark olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, incelenen Avrupa limanları arasında, Rotterdam Limanı gibi başlıca Avrupa limanlarının, uzun süreli AB destekli proje ve hibe geçmişinden yararlanmasının, sürdürülebilirlik uygulamalarını kurumsallaştırmalarına, yeşil inovasyon denemeleri yapmalarına ve Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ilişkili hedefleri operasyonlarına kademeli olarak yerleştirmelerine imkân verdiğini göstermektedir. Buna karşılık MIP'nin, sürdürülebilirliği henüz bütünsellikten uzak, mevzuata uyum odaklı ve ticari yönü ağır basan bir çerçevede ele aldığı ve ESG anlatı olgunluğu bakımından öncü limanların gerisinde kaldığı tespit edilmiştir. Yapılan analiz, bu açığın kapatılabilmesi ve Avrupa ve küresel karbonsuzlaşma rejiminin kendilerine yüklediği beklentileri karşılayabilmeleri için yalnızca sermaye yoğun enerji dönüşümü yatırımlarının değil, aynı zamanda paydaş katılımı başta olmak üzere yönetişim ve veri standartlaşmasında daha derin reformların gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how ports adapt to the European Green Deal by reframing the initiative through the lens of sustainable development. Alignment with European Green Deal objectives is analysed using the Triple Bottom Line framework, encompassing the economic, environmental and social pillars of sustainability, while also incorporating governance as a fourth pillar. Building on an interdisciplinary framework and a mixed methods design that combines text mining of sustainability reports, expert based indicator weighting, stakeholder surveys, fuzzy TOPSIS rankings and statistical analysis, it shows that economic durability and governance are empirically central to European Green Deal alignment, even where policy discourse appears predominantly environmental. Focusing on Mersin International Port (MIP), the thesis conducts a comparative analysis with leading European ports (Port of Rotterdam, Piraeus Port and Copenhagen Malmö Port) and selected non European ports (Port of Melbourne and PSA Singapore), chosen for their sustainability performance and the availability of sustainability reports between 2020 and 2023, with additional consideration given to strategic and corporate links with MIP, as in the case of PSA Singapore. The analysis reveals a pronounced gap between MIP's strong operational role and its more modest environmental, social and governance trajectory when compared with these benchmark ports. Among the European ports examined, the findings show that major European ports such as Rotterdam benefit from a long record of EU funded projects and grant programmes, which has enabled them to institutionalise sustainability practices, experiment with green innovation and progressively embed European Green Deal relevant objectives into their operations. In contrast, MIP lags behind these frontrunners in terms of ESG narrative maturity, with sustainability still framed in a more fragmented, compliance oriented and commercially driven way. The analysis underlines that closing this gap will require not only capital intensive energy transition investments, but also deeper reforms in governance, stakeholder engagement and data standardisation to meet the expectations placed on ports by an evolving European and global decarbonisation regime.