Deniz alanlarının sınırlandırılması hukukunda öngörülebilirlik ve esneklik karşıt yaklaşımlarının bağdaştırılması
Reconciling the opposite approaches of predictability and flexibility in the law of maritime delimitation
  1. Tez No: 1012118
  2. Yazar: AHMET ÇAĞLAR COŞKUNSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Deniz alanlarının sınırlandırılması, uluslararası hukukun en önemli unsurlarından biri olmasının yanı sıra uluslararası hukukta tartışmaların en canlı olduğu alanlardan biridir. Deniz alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin uluslararası mahkemelerin ve tahkim heyetlerinin önüne gelen dava sayısına baktığımızda uluslararası hukukun diğer konularından çok daha fazla uyuşmazlığın mahkemeler ya da tahkim heyetleri tarafından çözümlendiği görülecektir. Uluslararası Adalet Divanı'nın 1969 tarihli Kuzey Denizi Kıta Sahanlığı Davaları kararı, deniz alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin uluslararası hukukun gelişiminde bir dönüm noktasıdır. Ancak hakkaniyetli bir çözüme ulaşmak isteği kararlarda ortak payda olarak kalmıştır. Kuzey Denizi Kıta Sahanlığı Davaları'nda belirtildiği gibi“tüm sınırlandırmalar için devletleri bağlayan kurallarda…burada mesele, hakkaniyeti soyut bir adalet meselesi olarak basitçe uygulamak değil, kendisi hakkaniyet ilkelerinin uygulanmasını gerektiren bir hukuk kuralını uygulamaktır.”Hakkaniyet yaklaşımı deniz alanlarının sınırlandırılmasında esneklik olarak görülürken, eşit uzaklık, orta hat gibi yöntemlerin uygulanması öngörülebilir bir yaklaşım olarak tanımlanmıştır. Deniz alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin davalara baktığımızda hakkaniyetin bir bütün olarak uygulandığını ve öngörülebilirliğe bir istisna olmadığı anlaşılmaktadır. Bir anlamda öngörülebilirlik ve esneklik yaklaşımları bağdaştığında toplamının hakkaniyetli bir sonuç olduğunu kabul etmek gerekir. Hakkaniyetli bir sonucun başarılması için uluslararası hukukun bu alanında haâkim prensiplerin incelenmesi ve bunların esneklik ve öngörülebilirlik bağlamında deniz alanlarının sınırlandırılmasını nasıl etkilediğini araştırmak, uluslararası hukukun bu alanına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Delimitation of Maritime boundaries is not only one of the most important elements of international law, but also one of the most controversial areas of international law. When we look at the number of cases brought before international courts and arbitration panels regarding the delimitation of maritime zones, it will be seen that more disputes have been resolved by courts or arbitration panels than any other subject of international law. Since the decision of the International Court of Justice in the North Sea Continental Shelf Cases in 1969, there have been changes in the approaches of the courts in the delimitation of maritime areas. However, the desire to reach an equitable solution has remained the common denominator of the decisions. As stated in the North Sea Continental Shelf Cases,“ rules binding upon States for all de1imitations…it is not a question of applying equity simply as a matter of abstract justice, but of applying a rule of law which itself requires the application of equitable principles”. While the equity approach is seen as flexibility in maritime delimitation, the application of methods such as equidistance and median line is defined as a predictable approach. When we look at the cases regarding the delimitation of maritime areas, it is understood that equity is applied as a whole and there is no exception to predictability. In a sense, when the approaches of predictability and flexibility are reconciled, it is necessary to accept that the sum is an equitable result. In order to achieve an equitable outcome, it would contribute to this area of international law to examine the prevailing principles in this area of international law and to examine how they affect maritime delimitation in the context of flexibility and predictability.