Escrow Sözleşmesinde tarafların hakları, borçları ve borçların ifa edilmemesinin sonuçları
Rights and obligations of parties arising from Escrow Contracts and the conclusions of non-performance by the parties
- Tez No: 1012117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA GÖKÇE CANARSLAN KARAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel ekonomik ilişkilerdeki yoğunluk, özellikle sınır ötesi işlemlerin artmasıyla birlikte, taraflar arasında güveni sağlayan hukuki mekanizmalara duyulan ihtiyacı giderek arttırmıştır. Bu bağlamda Anglo- Amerikan Hukuku'nun önemli alanlarından biri olan escrow sözleşmeleri, edimlerin eş zamanlı ve güvenli şekilde ifasını, tarafsız bir üçüncü kişi aracılığıyla temin eden işlevsel bir sözleşme olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, Türk Hukuk Sistemi'nde escrow sözleşmelerine ilişkin açık bir yasal düzenlemenin bulunmaması, bu sözleşmelerin hukuki niteliği ile tarafların hak ve borçları ile sorumluluk rejimi bakımından önemli belirsizlikler doğurmaktadır. Escrow sözleşmeleri her ne kadar uygulamada yaygın şekilde kullanılmakta olsa da Türk Hukuku'nda doğrudan bir karşılık bulmamakta ve bu nedenle escrow sözleşmeleri ile ilgili konular doktrinde benzer hukuki müesseselere ilişkin hükümler gözetilerek açıklanmaktadır. Tarafların borçlarını ifa etmemesi, şartlar gerçekleşmeden escrow konusunun devredilmesi veya escrow aracısının talimatlara aykırı hareket etmesi gibi durumlarda ortaya çıkan uyuşmazlıklar, açık bir hukuki çerçeve içerisinde çözümlenememektedir. Bu nedenle riskin taraflar arasında nasıl dağıtılacağı Anglo- Amerikan Hukuku doktrininde dahi tartışmalı bir alan oluşturmaktadır. Türk Hukuku'nda konuya dair düzenleme bulunmamasına binaen; her ne kadar birlikte vekalet ilişkisi, güven ilişkisi ve dürüstlük kuralı gibi hukuki müesseseler yol gösterici olsa da mevcut düzenlemelerin parçalı yapısı yeknesak bir çözümün ortaya konulmasını engellemektedir. Bu çalışma, escrow sözleşmelerinin Türk Hukuk Sistemi içerisindeki yerini incelemeyi ve bu kapsamda sözleşmenin hukuki niteliği, tarafların hak ve borçları ile borçların ifa edilmemesinin sonuçlarına ilişkin çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing intensity of global economic relations, particularly with the rise of cross-border transactions, has heightened the need for legal mechanisms that ensure trust between parties. In this context, escrow agreements, which constitute an important institution within Anglo-American law, have emerged as functional contracts that secure the simultaneous and safe performance of obligations through a neutral third party. However, the absence of an explicit legal regulation governing escrow agreements under Turkish Law gives rise to significant uncertainties regarding their legal nature, as well as the rights and obligations of the parties and the applicable responsibility regime. Although escrow agreements are widely used in practice, they do not have a direct counterpart in Turkish law. Accordingly, issues related to escrow agreements are addressed in the doctrine by reference to provisions governing analogous legal institutions. Nevertheless, disputes arising from the non-performance of obligations by the parties, the transfer of the escrow subject matter despite the non-fulfilment of agreed conditions, or the escrow agent's deviation from the agreed instructions cannot be resolved within a clear legal framework. For this reason, the allocation of risk among the parties remains a controversial issue even within Anglo-American legal doctrine. In the absence of a specific regulation under Turkish Law, considerations based on the parties' position as joint principals, the underlying relationship of trust, and the principle of good faith may provide guidance; however, the fragmented nature of existing legal rules prevents the establishment of a consistent and uniform solution. This study aims to examine the place of escrow agreements within the systematic framework of Turkish Law and, in this context, to develop solutions regarding their legal nature, the rights and obligations of the parties, and the consequences of the non-performance of obligations.