Eksik ücret bildirimi olgusu ve nedenleri üzerine bir alan araştırması: Denizli örneği
An empirical study on the phenomenon and causes of under-reporting of wages: A case study of Denizli
  1. Tez No: 1012129
  2. Yazar: YAVUZ SELİM GONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Hukuk, Labour Economics and Industrial Relations, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye işgücü piyasasında yaygın bir yapısal sorun olan eksik ücret bildiriminin nedenlerini ve sonuçlarını teorik çerçeve ve saha araştırması bağlamında incelemektir. İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde; eksik ücret bildirimi kavramı, eksik ücret bildiriminin nedenleri ve sonuçları, işçi, işveren ve devlet açısından incelenmiş; eksik ücret bildiriminin tespiti ve eksik ücret bildirimiyle mücadele yöntemleri literatür taramasıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Denizli işgücü piyasasında gerçekleştirilen nitel bir alan araştırmasının bulgularına yer verilmiştir. Metodolojik olarak tekstil, mermer, makine, hizmet ve gıda gibi çeşitli sektörlerden 15 işçi ile 15 işveren/kendi hesabına çalışan olmak üzere toplam 30 katılımcıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; işçilerin yüksek net gelir ihtiyacı, icra kesintilerinden kaçınma ve işsizlik korkusuyla sürece rıza gösterdikleri; işverenlerin ise ağır vergi ve prim yükü ile haksız rekabet karşısında eksik bildirimi rasyonel bir işletme stratejisi olarak gördükleri tespit edilmiştir. İdari açıdan ise denetim yetersizliği, cezaların etkisizliği ve sık çıkan af ve yapılandırmaların yarattığı beklentinin eksik ücret bildirimini piyasada normalleştirdiği anlaşılmaktadır. Çalışma, eksik bildirimle mücadelenin yalnızca mevzuat değişiklikleriyle değil, kamu hizmet kalitesinin artırıldığı ve vergi ahlakının tesis edildiği bütüncül sosyal politikalarla başarılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the causes and consequences of the underreporting of wages, a prevalent structural problem in the Turkish labor market, within a theoretical framework and through field research. In the first part of this two-chapter study, the concept of underreporting wages, its causes, and its consequences for employees, employers, and the state, along with the detection of underreporting and the fight against it, are discussed through a comprehensive literature review. The second part presents the findings of qualitative field research conducted in the Denizli labor market. Methodologically, semi-structured interviews were conducted with a total of 30 participants, consisting of 15 employers/self-employed individuals and 15 employees from various sectors such as textile, marble, machinery, food, and services. The research reveals that employees consent to this process due to a high need for net income, a desire to avoid execution deductions, and fear of unemployment. From the employers' perspective, high tax and contribution burdens, along with unfair competition, transform underreporting into a rational business strategy. Regarding the state and system, inadequate inspections, ineffective fixed administrative fines, and expectations created by frequent amnesties and debt restructurings lead to the normalization of this illegal practice in the market. The study demonstrates that combating underreporting requires holistic social policies where public service quality is improved and tax morale is established, rather than solely relying on legislative changes.