Kırsal kalkınmaya etkisi kapsamında Lenkeran-Astara Ekonomik Bölgesinin (Azerbaycan) entegre kırsal turizm analizi
Integrated rural tourism analysis of Lenkeran-Astara Economic Region (Azerbaijan) within the scope of its impact on rural development
  1. Tez No: 1012133
  2. Yazar: VUSALA HAJIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BAKIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Lenkeran-Astara Ekonomik Bölgesini Entegre Kırsal Turizm yaklaşımı prensiplerine göre analiz etmek ve bunun kırsal kalkınmaya etkisini ortaya koymaktır. Entegre Kırsal Turizm Yaklaşımı (EKT), esas olarak yerel aktörleri, içinde bulundukları yerlerin ekonomik, sosyal, kültürel, doğal ve insan kaynaklarını ortaklaşa kullanmayı öneren ve onları ağlar vasıtasıyla diğer aktörlere bağlayan bir turizm yaklaşımı olarak tanımlanmaktadır. EKT; ağlar, ölçek, özgünlük, yerellik, yetkilendirme, sürdürülebilirlik ve tamamlayıcılık olmak üzere 7 bileşenden oluşmaktadır. Çalışma sahasını teşkil eden Lenkeran-Astara Ekonomik Bölgesi; bitki örtüsü, iklimi, zengin flora-fauna özellikleri, Hazar kıyısı ve kültürel mirasıyla kırsal turizm için yüksek potansiyel taşımaktadır. Bölgenin kırsal turizm potansiyelinin ortaya konması ve mevcut kırsal turizm yapısının entegre kırsal turizm uyumu düzeyinin belirlenmesi hedefiyle çalışmada 58 ziyaretçiye anket, 4 paydaş grubuyla (kamu-STK, işletmeci, tur operatörü, yerel halk) mülakatlar yapılarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen nicel bulgulara göre ziyaretçilerin %53'ü lisans mezunu, %59'u kadındır. Büyük bölümü ailesiyle seyahat etmekte, doğal güzellikler ziyaret motivasyonunda öne çıkmaktadır. Yerellik (%78) ve özgünlük algısı yüksekken, kapasite aşımı ve sürdürülebilirlik algılarında kararsızlık söz konusudur. Yerel halkın etkin rolüne“evet”diyenler yarıdan fazladır, ancak ağların yeterliliği ve tamamlayıcılık konusunda ciddi belirsizlikler söz konusudur. Nitel bulgular kapsamında ise, kamu kuruluşları, işletmeciler, tur operatörleri ve yerel halk arasında ağların tam gelişmediğini, altyapı, tanıtım ve çevre yönetiminde eksikler olduğunu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the Lenkeran-Astara Economic Region, located in the southeastern part of Azerbaijan, within the framework of the Integrated Rural Tourism (IRT) approach and to reveal its impact on rural development. The IRT approach is based on the principle of utilizing local actors and the economic, social, cultural, natural, and human resources of their environment in a collective manner, while connecting them through networks. IRT consists of seven core components: networks, scale, endogeneity, embeddedness, empowerment, sustainability and complementarity. The Lenkeran-Astara Economic Region possesses high potential for rural tourism due to its rich vegetation, subtropical climate, biodiversity, Caspian Sea coastline, and deep-rooted cultural heritage. This study aims to assess the compatibility of the region's existing rural tourism structure with IRT principles. Accordingly, surveys were conducted with 58 visitors, and interviews were held with four key stakeholder groups: public institutions, NGOs, tourism operators, and local residents. Quantitative findings indicate that the majority of visitors are women and university graduates, with natural attractions being the primary travel motivation. While perceptions of embeddedness and endogeneity are high, there is noticeable uncertainty regarding sustainability and carrying capacity. Qualitative data reveal that network structures in the region are underdeveloped, and significant deficiencies exist in infrastructure, promotion, and environmental management. Greater involvement of the local population in the tourism process is essential, and this requires institutional support, training, and awareness-raising initiatives.