2022 ve 2023 yıllarında Özgür Dersim ve Tunceli Emek gazetelerinde yer alan kültür ve sanat haberlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of culture and art news in Özgür Dersim and Tunceli Emek newspapers in 2022 and 2023
- Tez No: 1012185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sanat Tarihi, Journalism, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Tunceli'de yayımlanan iki yerel gazete olan Tunceli Emek ve Özgür Dersim gazetelerinde 2022–2023 yılları arasında yayımlanan kültür ve sanat haberlerini içerik analizi yöntemiyle incelemektedir. Çalışmanın amacı, iki gazetenin kültür–sanat alanına yaklaşımını karşılaştırmalı olarak değerlendirmek, haber yoğunluğunun dönemsel dağılımını ortaya koymak ve bu haberlerin kentin kültürel görünürlüğüne katkısını analiz etmektir. Tez kapsamında ilgili iki yıllık dönemde gazetelerin tüm sayıları incelenmiş, kültür ve sanat kategorisine giren haberler kronolojik olarak sınıflandırılmış ve tür, konu, içerik teması ile haber yoğunluğu bakımından karşılaştırılmıştır. Bulgular, her iki gazetede kültür– sanat haberlerinin özellikle festival dönemleri, inanç temelli ritüeller, anma günleri ve yaz aylarındaki etkinlikler sırasında belirgin biçimde arttığını göstermektedir. Özgür Dersim Gazetesi'nde kültür–sanat haberlerinin yıl geneline daha dengeli dağıldığı, Tunceli Emek Gazetesi'nde ise mevsimsel dalgalanmaların daha belirgin olduğu görülmüştür. Ayrıca her iki gazete, yerel kimliğin korunması, kültürel mirasın görünür kılınması ve kolektif hafızanın aktarılması açısından önemli bir işlev üstlenmektedir. Bu çalışma, Tunceli'nin kültürel yapısının yerel basın üzerinden nasıl yansıtıldığını ortaya koymakta ve kültür–sanat haberciliğinin bölgesel dinamiklerle ilişkisini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the culture and arts news published in two local newspapers in Tunceli, Tunceli Emek and Özgür Dersim, between 2022 and 2023, using the content analysis method. The main purpose of the study is to comparatively examine how these newspapers represent culture and arts, to identify the periodic distribution of related news, and to evaluate their contribution to the cultural visibility of the city. All newspaper issues published during the two-year period were systematically reviewed, and cultural–artistic news items were classified chronologically and compared in terms of theme, content type, and frequency. The findings reveal that cultural and artistic news in both newspapers significantly increases during festival periods, belief-based rituals, commemorative events, and summer activities. While Özgür Dersim shows a more balanced distribution of cultural– artistic content throughout the year, Tunceli Emek displays more pronounced seasonal fluctuations. Additionally, both newspapers play an important role in preserving local identity, making cultural heritage visible, and supporting collective memory. This study demonstrates how Tunceli's cultural structure is reflected through local media and reveals the relationship between local press practices and regional cultural dynamics.