Mersavi Aşireti
Mersavi Tribe
- Tez No: 1012188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nda hem konargöçer hem de yerleşik topluluklardan biri olan Mersâvî Aşireti'nin tarihi, kökeni, coğrafi dağılımı ve sosyoekonomik yapısını incelemektedir. Mersâvî Aşireti'nin 24 Oğuz boyundan Eymürlere dayandığı ve Türk kökenli bir aşiret olduğu kaynaklarda belirtilmektedir. Aşiret isminin kökeniyle ilgili olduğu değerlendirilmektedir. Aşiretin Anadolu'da varlığı hem sözlü kaynaklardan hem de Osmanlı arşiv belgeleri ışığında incelenmiştir. 16. yüzyıldan itibaren aşiretin kayıt altına alındığı tespit edilmiştir. Aşiretin sosyal ve kültürel yapısı incelendiğinde Hanefî mezhebine mensup olduğu görülmektedir. Yaşayış tarzlarında Eski Türk dinî inanışlarına ve kültürel izlere de rastlanılmaktadır. Türbe ve kabir inanışları, peygamber kıssaları ve evliya hikâyelerinin yaşayış tarzlarında son derece etkili olduğu görülmektedir. Günümüzde Şanlıurfa'da yerleşik olan aşiretin yayıldığı coğrafya, tarihî, kültürel ve stratejik dinamikler bakımından büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the history, origins, geographical distribution, and socioeconomic structure of the Mersâvî Tribe, which was one of the communities in the Ottoman Empire comprising both nomadic (pastoral) and settled groups. Sources state that the Mersâvî Tribe traces its lineage to the Eymür branch among the 24 Oghuz tribes and that it is a tribe of Turkic origin. The origin of the tribe's name is also considered. The presence of the tribe in Anatolia has been investigated in light of both oral sources and Ottoman archival documents. It has been determined that the tribe began to be officially recorded from the 16th century onward. An examination of the tribe's social and cultural structure shows that it adhered to the Hanafi school of Islam. In its way of life, traces of ancient Turkic religious beliefs and cultural elements are also encountered. Shrine and grave beliefs, prophetic narratives, and saints' stories are seen to have been highly influential in its way of life. Today, the geography in which the tribe is settled in Şanlıurfa and has spread is of great importance in terms of historical, cultural, and strategic dynamics.