Şemsüddîn el-Birmâvî'nin kıyas anlayışı
Shamsuddîn al-Birmāvī's understandig of qiyās
  1. Tez No: 704978
  2. Yazar: FERHAT AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHSUM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Birmâvî, Hicri sekizinci asrın sonları ve dokuzuncu asrın başlarında yaşamış, fıkıh, usûl, hadis ve nahiv ilminde temayüz etmiş âlimlerden biridir. Kendisinden sonra gelen Alaaeddîn el-Merdâvî (ö.885) Şihâbuddîn el-Kastalânî (ö. 923), Zekeriyya el-Ensârî (ö. 926) Şihâbuddîn er-Remlî (ö.957) ve İbn Kâsım el-Abbâdî (ö. 992) gibi âlimler bilhassa fıkıh usulü ile ilgili görüş ve değerlendirmelerini naklettikleri görülmektedir. Birmâvî yazdığı usûl eseriyle öne çıkmaktadır. Araştırmamızda usûl alanında yetkin olan bir âlimin hayatını, ilmi kişiliğini ve mezhepteki konumuyla birlikte kıyas konusundaki görüşlerini ve değerlendirmelerini araştırma konusu yapmaya çalıştık. Birmâvî'nin kıyasa ilişkin görüşlerini ortaya koyarken kendisine has görüşleri başta olmak üzere diğer usul âlimleri ile ittifak ettiği ya da ihtilaf ettiği konuları, kıyas alanında gösterdiği örnekleri ve belirli konularda usul âlimlerini eleştirdiği konulara değindik.
Özet (Çeviri)
In our research, we tried to declare Birmāvī's life, works, scientific personality and his views on comparison. While explaining his opinions, we touched upon the issues he allied with or disagreed with other procedural scholars, the examples he showed in the field of comparison and the subjects he In the first part, we discussed his life, his scientific personality, his works, his position in his own sect and his el-Fevâʾidü's-seniyye fî şerḥi'l-elfiyye work. In the second part, we discussed the opinions of analogies within the framework of his work, the conditions he stipulated on the analogy and the situations that spoiled the illness according to him.