Hâtîb eş-Şirbînî'nin es-Sirâcü'l-Münîr isimli tefsirinde Münâsebâtü'l-Kur'ân
Munāsabāt al-Qur'ān in the tafsir of Hatīb al-Şı̇rbīnī called as-Sı̇rāc al-Munīr
  1. Tez No: 1012193
  2. Yazar: FATİH YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kur'ân âyetleri ve sûreleri arasındaki anlam ilişkilerini konu edinen münâsebet ilmini, Hâtîb eş-Şirbînî'nin es-Sirâcü'l-Münîr adlı tefsiri özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, münâsebet ilminin Kur'ân'ın bütüncül olarak anlaşılmasına ve yorumlanmasına sağladığı katkılar ortaya konulmuştur. Nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; metin analizi yoluyla Şirbînî'nin tefsirinde yer verdiği âyet-âyet, sûre-süre ve tematik münâsebet örnekleri sistematik biçimde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, es-Sirâcü'l-Münîr'in münâsebet ilmi açısından zengin bir muhtevaya sahip olduğu, bu ilmin Kur'ân'ın nazmını, anlam bütünlüğünü ve tefsirdeki yorum derinliğini güçlendirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada, Kur'ân'daki bir ifadenin Kur'ân dışındaki dilsel ve kültürel unsurlarla münâsebet kurması şeklinde yeni bir değerlendirme başlığı önerilerek literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the science of munāsabah, which deals with the semantic and structural relationships between Qurʾānic verses and sūrahs, through the lens of Ḥāṭib al-Shirbīnī's tafsīr al-Sirāj al-Munīr. The study aims to reveal the contributions of munāsabah to the holistic understanding and interpretation of the Qurʾān. Employing a qualitative research method, the study analyzes selected examples of verse-to-verse, sūrah-to-sūrah, and thematic relationships identified by al-Shirbīnī through textual analysis. The findings demonstrate that al-Sirāj al-Munīr is rich in terms of munāsabah, and that this discipline plays a significant role in reinforcing the coherence (naẓm) and semantic unity of the Qurʾānic text while adding depth to exegetical interpretation. Additionally, the study proposes a new analytical category—namely, the relationship between a Qurʾānic expression and non-Qurʾānic linguistic usages—thus offering an original contribution to the existing literature.