Etkinlik temelli yaklaşımın matematik öğretmen adaylarının deneysel ve teorik olasılık konusundaki bilgi ve becerilerine etkisi
The effect of an activity-based approach on pre-service mathematics teachers' knowledge and skills regarding experimental and theoretical probability
  1. Tez No: 1012199
  2. Yazar: BAYRAM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL ÜNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, etkinlik temelli yaklaşımın matematik öğretmen adaylarının deneysel ve teorik olasılık konusundaki bilgi ve becerilerine etkisini incelemektir. Bu araştırma nitel araştırma yöntemi ile yürütülmüş, araştırmacının katılımcı olmasından dolayı çalışma, eylem araştırması özelliğine sahiptir. Araştırmanın çalışma grubunu Karadeniz Bölgesi'ndeki bir ildeki devlet üniversitesinin matematik öğretmenliği programında öğrenim gören toplam 60 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin ikinci sınıfta olasılık dersi almış olması nedeniyle katılımcılar amaçsal örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Araştırmada üniversite öğrencilerinin deneysel ve teorik olasılık arasındaki ilişkiyi açıklamada yeterliliklerini ortaya koyabilecek etkinlikler planlanmıştır. Etkinlikler öğrencilerin günlük yaşamda karşılaşabilecekleri durumları yorumlamalarına olanak sağlayacak şekilde sorgulayıcı bir forma dönüştürülmüştür. Araştırmada pilot çalışma yapılmış, katılımcıların deneysel ve teorik olasılık konusunda bilgi ve becerilerini ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu sorular ve görüş formu kullanılmıştır. Araştırmada deneysel olasılık hesabının amacı, avantajı, güvenirliği; teorik olasılık hesabının amacı, avantajı, güvenirliği; deneysel ve teorik olasılığın karşılaştırılması ve etkinlikler hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Çalışmada nitel veri analiz yöntemlerinden betimsel analiz kullanılmıştır. Bulgular doğrultusunda katılımcılar, hem deneysel hem de teorik olasılığa açıklık getirmede ön teste yalnızca bir neden gerekçe gösterilirken son testte birden çok gerekçe ile açıklık getirmiş, ihtiyaç duyduklarında örnekler üzerinden yorumlamış ve deneyseli teorik olasılıkla; teoriyi deneysel olasılıkla karşılaştırmışlardır. Araştırma sonucunda, deneysel olasılık ve teorik olasılığı birbirinden bağımsız olarak değil de birbirinin tamamlayıcısı olacak şekilde etkinliklerle desteklenerek öğretilmesi halinde bilgi ve becerilerine olumlu katkılar sağlayacağı bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of an activity-based approach on pre-service mathematics teachers' knowledge and skills related to experimental and theoretical probability. The research was conducted using a qualitative research method and, due to the researcher's active participation in the process, it possesses the characteristics of an action research study. The study group consisted of 60 third-year students enrolled in the mathematics teacher education program at a state university located in the Black Sea region of Türkiye. The participants were selected through purposive sampling since they had previously completed a course on probability during their second year. In this study, activities were designed to reveal the participants' competencies in explaining the relationship between experimental and theoretical probability. These activities were structured in an inquiry-oriented format that allowed students to interpret situations they might encounter in daily life. A pilot study was conducted, and open-ended questions along with an interview form developed by the researcher were used to assess participants' knowledge and skills concerning experimental and theoretical probability. The study examined participants' understanding of the purpose, advantages, and reliability of experimental and theoretical probability calculations, as well as their ability to compare these two approaches and their opinions about the implemented activities. Descriptive analysis, one of the qualitative data analysis methods, was employed in the study. According to the findings, while participants initially provided only a single justification when explaining concepts related to experimental and theoretical probability in the pre-test, they offered multiple and more comprehensive explanations in the post-test. They also utilized examples when necessary and made meaningful comparisons between experimental and theoretical probability. The results of the study suggest that teaching experimental and theoretical probability through integrated, activity-based instruction—rather than as separate concepts—contributes positively to pre-service mathematics teachers' knowledge and skills.