Sokakların çocuk oyun alanı olarak kullanılabilirliğine ilişkin bir yöntem denemesi: Süleymaniye örneği
Methods for using the streets as a playground with example of Süleymaniye
  1. Tez No: 101220
  2. Yazar: SEÇİL ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çocuğun fiziksel ve sosyal gelişiminde ana-babadan aldığı genler kadar, çevrenin de etkisi büyüktür. Yakınlık, uzaklık, yükseklik, alçaklık, sertlik, yumuşaklık, karanlık, aydınlık gibi kavramları çocuk oyunla görür, algılar ve öğrenir. Çocuk için oyun bir yaşam tarzıdır. Çocuğun dış dünya ile iletişim sağladığı ilk mekan ise evinin etrafındaki 30 ile 50 m.lik alandır. Bu nedenle çocuğun yakın mekanı çocuğun oyun ihtiyaçlarına, güvenliğine, karşılık verebilecek şekilde düzenlenmiş alanlara yer vermelidir. Ancak kentleşmenin getirdiği sorumluluklar ve güçlükler yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da sırtına bir yük gibi binmiştir. Eskiden seyrek ve sakıncasız taşıt araçları, sokakta sakinlerinin, çocukların ve satıcıların birarada bulunmalarını elvermekte, çocuk komşularını ve mahallesini yavaş yavaş keşfedebilmekteyken, günümüz kentlerinde yaşayan çocuklar, bu ilişki biçimlerinin ve bu yerlerin tümüyle yabancısıdırlar. Gelişimini tamamlamış eski kent merkezleri çocuğun yakın mekanında 'uygun çocuk oyun alanlarına' firsat tanımadığı gibi artan motorlu taşıt ve onun getirdiği emniyetsiz ortam ise çocuğa evinin önündeki sokağı da çok görmektedir. Oysa bir takım kurallar, trafik düzenlemeleri ve yerel yönetim -halk dayanışması ile trafik kontrol altına alınabileceği gibi, sokakta; otopark, oturma- dinlenme alanı, çocuk oyun alanı gibi ihtiyaçlar da karşılanabilecektir. Böylece- Hollanda, Danimarka, Norveç ve Almanya'nın öncülük ettiği ve Woonerf; oyun sokağı olarak adlandırılan yöntem ile- sokak yaşayanları arasında sosyal ilişkilerin güçlenmesine yardımcı olunabileceği gibi, çocuklar için de güvenli ve gerekli bir ortam yaratılmış olunacaktır. Eski bir kent merkezi olan Süleymaniye 'de-seçilen yoğun kullanımlı konut alanında- edinilen bilgiler ile yaklaşık 700 civarında çocuk yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Alanda mevcut çocuk oyun alanı olmadığı gibi var olan sanayi ve ticaret fonksiyonlannın yarattığı yoğun ulaşım kullanımı nedeniyle sokakların çocuk oyun alanı olarak kullanımını da engellemektedir. Bu çalışmada 6-14 yaş grubundaki çocuklarla yapılan yüz- yüze görüşmeler ve anketlerle, çocukların yoğun olarak hafta içi okul sonrası, hafta sonlan tam gün, erkek ve kızların birbirlerinden ayrılarak evlerinin önündeki sokakları kullandıkları, ancak hareket halindeki araçların kendilerini rahatsız ettiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bir önceki bölümde anlatılmak istenen yöntemlerle ise sokakların çocukların oyun alanı ihtiyaçlarına çözüm olabileceği vurgulanmaya çalışılmıştır. Vffl
Özet (Çeviri)
METHODS FOR USING THE STREETS AS A PLAYGROUND WITH EXAMPLE OF SÜLEYMANİYE SUMMARY A child's physical and social growing up is effected by not only the genesis inherited from the parents, but also the environment he lives. The child learns and perceives some ideas, such as hardness, softness, light, darkness, and distance with the game. The first place that a child communicates outside is 30- 50 meters away from is house. For this reason, in this place must be designed for child's need and safety. The responsibilities and difficulties of urbanization are burdened on children as much as adults. In the past, rare and confidental vehicles have been let walking people, playing children, and salemen. Then, children could have discovered their district and neighbours, gradually. But, the cities in day's children are stranged between these relations. The developed old city centers is not available for playgrounds. Also the increasing amount of the cars, and the crowded traffic causes an unsafety playground for the child in these centrums. Infact the crowded traffic can be controlled by the coordination of the government and the public. By this way, the streets be used as, playground or parking places. Netherlands, Germany, Norway and, Denmark are the first countries for the applications. This application is called the Woonerf. The aim of the Woonerf is turning the streets to a safe, and secure playground. By this way, common people's social relations increase. Suleymaniye, an old centrum, there are about 700 children living. There are not enough streets as playing grounds. And the existing streets can not be used because of the industrial and commercial functions and the crowded traffic. As a result of the surveys and the meetings, the children aged 6-14 use the streets as a playground, after the school during the week, and at the weekend, the streets are used all day. Another result of the surveys and meeting is girls and boys do not play each other, but the crowded traffic disturb both of them. The solution of this problem by the Woonerf System is explained in the thesis. DC