Orta Çağ Avrupası'nda XII. yüzyıl Rönesansı
XIIth century Renaissance in Medieval Europe
  1. Tez No: 1012215
  2. Yazar: BİRKAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Avrupa'da XII. yüzyıl Rönesansı Roma'dan sonra yok olmaya yüz tutmuş şehirleşme, ekonomi, sosyal hayat ve felsefe ile bilimin ortaya çıkmaya başladığı yüzyılı nitelemektedir. Bu dönemde bir önceki yüzyılda başlayan şehirleşmenin Avrupa'nın geneline yayıldığı, ticaretin geliştiği, Doğu ile olan bağlantının farklı boyutlarda genişleyerek yayıldığı görülebilmektedir. Dinin anlaşılma biçiminin ve din adamlarına karşı tutumun değiştiği bu dönemde hem dini tahakküme eleştiriler artmış hem de din kurumu altında yaşanan kitlesel olaylara büyük destek sağlanmıştır. Sosyal yaşamda feodalitenin varlığına rağmen burjuvazi yükselmiş ve ortaya koydukları yeni atılımlarla Avrupa'da önemli değişikliklere neden olmuşlardır. İspanya ve İtalya üzerinden yapılan, Antik dönem klasikleri ve İslam kültürünün oluşturduğu bilim ve felsefeye dair çalışmaların Avrupa dillerine çevrilmesi, eğitime olan ihtiyacı derinleştirmiş ve üniversitelerin ilk tohumlarının atılmasını sağlamıştır. XII. yüzyıl tüm değişimleriyle Avrupa tarihinde oldukça kritik bir yere sahiptir. Kimilerine göre kapitalist sistemin dahi ilk adımlarının atıldığı bu dönemde insanların ticaretle zenginleştiği görülebilmektedir. Bu zenginleşme şehirleşmenin Roma'dan sonra en yüksek seviyelere çıkmasını sağlamıştır. Şehirleşme beraberinde bunu sağlayan insanların organizasyonu ortaya çıkarmış ve sosyal yapının yeniden düzenlenmesine vesile olmuştur. XII. yüzyılda yapılan çeviri faaliyetleri ilerleyen yüzyıllarda Avrupa'da gerçekleşecek birçok değişimin temelini teşkil etmektedir. Bilim ve felsefede bu sayede ilerlemeler sağlanmış ve Avrupa'ya şekil vermeye başlamıştır. Bu şekle yön veren ve geçilen süreçlerin adeta bir sonucu olarak üniversiteler ortaya çıkmıştır. Otorite olarak kabul edilen siyasal yapılanmalara karşı ortaya çıkan özgürlük talepleri bu yüzyılın karakteristik bir özelliğidir. Komünal şehir yapılanmaları ve üniversiteler buna dair en önemli izleri taşımaktadır. Abelard gibi filozoflar sayesinde bu yüzyılda gelenekle olan ilişki sorgulanmış ve yeniden gözden geçirilerek bu yüzyılın yapısını oluşturmuştur. Tüm bu yönleriyle XII. yüzyıl Avrupa'nın iyi anlaşılması gereken bir yüzyılıdır.
Özet (Çeviri)
The 12th century Renaissance in Europe marks a period of significant resurgence in urbanization, economy, social life, philosophy, and science following the decline experienced after the Roman era. During this time, urbanization, which had begun in the previous century, spread extensively throughout Europe; trade flourished, and connections with the East expanded in various dimensions. This era witnessed changes in the understanding of religion and attitudes toward the clergy, characterized by increasing criticism of religious authority alongside substantial support for mass movements organized under religious institutions. Despite the persistence of feudalism in social life, the bourgeoisie rose to prominence, initiating new ventures that brought about significant transformations across Europe. The translation of classical works from Antiquity and scientific and philosophical studies influenced by Islamic culture, mainly through Spain and Italy, into European languages, intensified the demand for education and laid the foundations for the emergence of the first universities. The 12th century occupies a critical position in European history due to its wide spread transformations. Some scholars argue that even the initial steps toward the capitalist system were taken during this period, as wealth accumulation through trade became evident. This economic prosperity propelled urbanization to levels unseen since the Roman era. Urbanization facilitated the organization of the people involved in these processes and necessitated the reorganization of social structures. The translation activities of the 12th century established the ground work for numerous changes that would unfold in subsequent centuries. As a result, significant progress was made in science and philosophy, beginning to shape the intellectual landscape of Europe. This process, which led to the emergence of universities, can be seen as an outcome of the formative changes driving this transformation. Demands for freedom against established political authorities were characteristic of this century. Communal city governments and universities bear significant traces of these aspirations. Philosophers such as Abelardus questioned and reexamined traditional beliefs, thus shaping the intellectual framework of the age. In all these respects, the 12th century is a pivotal period in European history that warrants thorough understanding.