Pediatrik migren hastalarında idrar homosistein tiyolakton düzeyleri ile homosistein tiyolaktonaz enzim aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of urinary homocysteine thiolactone levels and homocysteine thiolactonase enzyme activity in pediatric migraine patients
- Tez No: 1012245
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Uluslararası Baş Ağrısı Bozuklukları Sınıflandırması-3'e (ICHD-3) göre migren tanısı alan pediatrik hastalarda idrar homosistein tiyolakton (HTL) düzeyleri ile serum homosistein tiyolaktonaz (HTLaz) enzim aktivitelerini ölçerek bu parametrelerin pediatrik migren ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Ankara SUAM) Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne başvuran 18 yaş altı migren tanısı almış 57 pediyatrik migren hastası ve 40 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak dahil edildi. İdrar HTL düzeyleri, CLSI C62-A kılavuzu doğrultusunda valide edilmiş LC-MS/MS yöntemiyle ölçüldü. Serum HTLaz enzim aktivite ölçümleri modifiye Billecke yöntemi ile Roche Cobas 6000 c501 otoanalizöründe, spektrofotometrik olarak ölçüldü. Rutin biyokimya parametreleri Roche Cobas 8000 c702, Vitamin B12 ve folat düzeyleri Roche Cobas 8000 e801, homosistein düzeyleri ise HPLC sistemi ile ölçüldü. Klinik performansın değerlendirilmesinde ROC analizi yapılarak optimum kesim değerleri ile duyarlılık ve özgüllük değerleri belirlendi. Migren için bağımsız risk faktörlerinin tespitinde tek ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi uygulandı. İstatistiksel analiz için IBM SPSS Statistics Windows version 27.0 paket programı kullanıldı. İstatistiksel grafik ve görseller GraphPad Prism 10.0 ile oluşturuldu. Bulgular: Migren grubunda non-HDL-K düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunurken; folik asit değerleri anlamlı düzeyde düşük saptandı. Serum HTLaz aktivitesi migren grubunda (498.7 ± 69.4 U/L) kontrol grubuna (549.9 ± 100.6 U/L) kıyasla anlamlı şekilde düşük bulundu (p=0.004). Migren grubunda idrar HTL/kreatinin oranı (p=0.021) ve HTL/HTLaz oranı anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.009). Migren grubunda Hcy düzeyleri ile HTLaz aktivitesi arasında negatif korelasyon gözlendi (r=-0.463, p<0.001). İdrar HTL/kreatinin oranı ile HTLaz aktivitesi (r=-0.232, p=0.022) ve folik asit düzeyleri (r=-0.224, p=0.027) arasında negatif korelasyon saptandı. Aylık atak sıklığı ile Hcy düzeyleri arasında pozitif yönde orta derecede korelasyon (r=0.522, p<0.001), folik asit düzeyleri ile ise negatif yönde orta derecede korelasyon saptandı (r=-0.565, p<0.001). ROC analizinde en yüksek bireysel AUC değeri HTL/HTLaz oranında saptandı (AUC=0.659, p=0.009). Homosistein, idrar HTL/kreatinin ve HTL/HTLaz parametrelerinin birlikte değerlendirildiği kombine model en yüksek tanısal performansı gösterdi (AUC=0.746, p<0.001). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde serum HTLaz aktivitesi (OR=0.992, %95 GA: 0.986–0.998, p=0.010), Hcy (OR=1.155, %95 GA: 1.013–1.317, p=0.033) ve non-HDL-K (OR=1.023, %95 GA: 1.000–1.045, p=0.049) migren için bağımsız prediktörler olarak saptandı. Sonuç: Çalışmamız, pediatrik migren hastalarında serum HTLaz aktivitesi ile idrar HTL düzeylerinin eş zamanlı olarak araştırıldığı ilk çalışmadır. Serum HTLaz aktivitesinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde düşük olduğu saptanmış; Hcy ve non-HDL-K ile birlikte migren için bağımsız prediktör olduğu gösterilmiştir. İdrar HTL/kreatinin oranı ve HTL/HTLaz oranı migren grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Homosistein, idrar HTL/kreatinin ve HTL/HTLaz parametrelerinin birlikte değerlendirildiği kombine modelin bireysel parametrelere kıyasla üstün tanısal performans göstermesi, pediatrik migrende çok parametreli değerlendirme yaklaşımının önemini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, HTLaz aktivitesi, idrar HTL/kreatinin oranı ve HTL/HTLaz oranının pediatrik migrende potansiyel biyobelirteçler olabileceğine işaret etmekte olup daha geniş örneklemli prospektif çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between urinary homocysteine thiolactone (HTL) levels and serum homocysteine thiolactonase (HTLase) enzyme activity with pediatric migraine in patients diagnosed according to the International Classification of Headache Disorders-3 (ICHD-3) criteria. Materials and Methods: Fifty-seven pediatric patients diagnosed with migraine and 40 healthy children were enrolled from the Pediatric Neurology Outpatient Clinic of Ankara Health Application and Research Center (Ankara SUAM), University of Health Sciences. Urinary HTL levels were measured by LC-MS/MS using a method validated in accordance with the CLSI C62-A guideline. Serum HTLase activity was determined spectrophotometrically using the modified Billecke method on a Roche Cobas 6000 c501 autoanalyzer. Routine biochemical parameters were analyzed on a Roche Cobas 8000 c702, vitamin B12 and folate levels on a Roche Cobas 8000 e801, and homocysteine levels by HPLC. ROC analysis was performed to evaluate clinical performance, and optimal cut-off values with corresponding sensitivity and specificity were determined. Univariable and multivariable logistic regression analyses were applied to identify independent risk factors for migraine. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics version 27.0, and graphical presentations were created with GraphPad Prism 10.0. Results: Non-HDL-C levels were significantly higher in the migraine group compared to controls, while folic acid levels were significantly lower. Serum HTLase activity was significantly lower in the migraine group (498.7 ± 69.4 U/L) compared to the control group (549.9 ± 100.6 U/L) (p=0.004). Urinary HTL/creatinine ratio (p=0.021) and HTL/HTLase ratio (p=0.009) were significantly higher in the migraine group. A negative correlation was observed between Hcy levels and HTLase activity (r=-0.463, p<0.001). Negative correlations were found between urinary HTL/creatinine ratio and HTLase activity (r=-0.232, p=0.022) and folic acid levels (r=-0.224, p=0.027). Monthly attack frequency showed a moderate positive correlation with Hcy levels (r=0.522, p<0.001) and a moderate negative correlation with folic acid levels (r=-0.565, p<0.001). ROC analysis revealed that the HTL/HTLase ratio had the highest individual AUC value (AUC=0.659, p=0.009). The combined model incorporating homocysteine, urinary HTL/creatinine and HTL/HTLase demonstrated the highest diagnostic performance (AUC=0.746, p<0.001). In multivariate logistic regression analysis, serum HTLase activity (OR=0.992, 95% CI: 0.986–0.998, p=0.010), Hcy (OR=1.155, 95% CI: 1.013–1.317, p=0.033), and non-HDL-C (OR=1.023, 95% CI: 1.000–1.045, p=0.049) were identified as independent predictors of migraine. Conclusion: This is the first study to simultaneously investigate serum HTLase activity and urinary HTL levels in pediatric migraine patients. Serum HTLase activity was found to be significantly lower compared to the control group and was identified as an independent predictor of migraine along with Hcy and non-HDL-C. Urinary HTL/creatinine ratio and HTL/HTLase ratio were significantly higher in the migraine group. The superior diagnostic performance of the combined model incorporating homocysteine, urinary HTL/creatinine and HTL/HTLase compared to individual parameters highlights the importance of a multi-parameter evaluation approach in pediatric migraine. These findings suggest that HTLase activity, urinary HTL/creatinine ratio, and HTL/HTLase ratio may serve as potential biomarkers in pediatric migraine and warrant validation in larger prospective studies.