Modern Kitchen Concepts in Speculative Design Context: Past, Present and Future Scenarios
Spekülatif Tasarım Bağlamında Modern Mutfak Kavramları: Geçmiş, Şimdi ve Gelecek Senaryoları
  1. Tez No: 1012246
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TALU, DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, Industrial Design, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez günümüzde metropolde çeşitlenen hane halklarının mutfakla kavramları ile ilişkilerini spekülatif tasarım bağlamında, özellikle İzmir örneği üzerinden çalışacaktır. 19. yydan itibaren modern mutfak üzerinden üretilen tartışmalar ve mutfağın evin kurucu bir mekansal öğesine dönüşme süreci tezin ilk bölümlerini ve temelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda, modern dönemde değişen mutfağın ev içindeki konumunun, aynı şekilde evrim geçiren metropolde yaşayan hane halkı profilleri üzerinden incelenmesi amaçlanmaktadır. Değişik plan, boyut ve konumlarda olabilen konut tipleri ve bu tipler eşliğinde çeşitlenen mekansal ya da donatısal mutfak fonksiyonları yeni nesil mutfak konseptlerini karşılaştırmak ve gündelik yaşam okumaları gerçekleştirmek için ele alınacak ve tartışılacaktır. Sonuç olarak İzmir'de saptanan yeni nesil hane tipleri üzerinden mutfak kavramına yönelik yaklaşımlar spekülatif tasarım potansiyeli çerçevesinde analiz edilecektir. Bu bağlamda 15 adet farklı özelliklerde konut tipi, mutfak konsepti ve kullanıcı çeşitliliğini yansıtan görüşmeler planlanacaktır. Bu mutfak ortamı ve ortamda bulunan ürünler kullanım senaryoları ile gözlemlenecektir, Görüşmeler ve gözlem çalışması etnografik yöntem ile kullanılan alet, edvatlar ve cihazların gündelik yaşam rutin, alışkanlıklar ve ritüeli olan etkinlikler ile ilişkileri eşliğinde analiz edilecektir. Bu analiz sonucunda katılımcıların yorumladığı veya geliştirdiği alternatif senaryolar, servis ve ürün şablonları geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between increasingly diverse urban households and the concept of the kitchen within the context of speculative design, with a particular focus on the city of İzmir. Discussions surrounding the modern kitchen and the process through which the kitchen became a foundational spatial element of the home form the basis and initial chapters of the thesis. In this context, the study aims to examine the changing position of the kitchen within the home in the modern era, through the lens of evolving household profiles living in metropolitan areas. Housing types that may vary in plan, size, and location, along with the spatial or equipment-based kitchen functions that diversify in relation to these types, will be examined and discussed in order to compare new-generation kitchen concepts and to conduct readings of everyday life. Ultimately, the study will analyze approaches to the concept of the kitchen through the lens of new-generation household types identified in İzmir, within the framework of speculative design potential. In this context, interviews will be conducted with 15 different housing types that reflect diverse kitchen concepts and user profiles. This kitchen environment and the products within it will be examined through usage scenarios. Interviews and observational studies will be conducted using an ethnographic approach, analyzing the relationships between the tools, utensils, and devices in use and everyday routines, habits, and ritualized activities. Based on this analysis, alternative scenarios, as well as service and product frameworks interpreted or developed by the participants, will be proposed.