Hastane yapılarında sismik izolasyon uygulaması
Seismic isolation application in hospital buildings
  1. Tez No: 1012256
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, depremin yıkıcı etkilerinden korunmak için geliştirilmiş teknolojilerden sismik taban izolasyonu kavramı incelenmiştir. Uygulamanın ilk örneklerinden ve gelişiminden kısaca bahsedilmiş olup ağırlıklı olarak hastane yapılarında kullanımına ilişkin örnek çalışmalar incelenmiştir. Bu kapsamda, sismik taban izolasyonunun hastane yapıları üzerindeki etkinliği çeşitli örneklerle ifade edilmiş, ankastre tabanlı ve EYS tabanlı modeller ETABS programında analiz edilmiştir. İzolatör sistemi“Tek Eğrilikli Sürtünmeli Sarkaç”kullanılarak oluşturulmuştur. Elde edilen analiz sonuçları; periyot süreleri, maksimum yer değiştirmeler, kat ivmeleri, göreli kat ötelenmeleri ve taban kesme kuvvetleri bakımından ele alınarak karşılaştırılmıştır. Özellikle hastanelerdeki cihazların güvenliği açısından önemli olan yapısal olmayan hasar durumu üzerinde durulmuş, bu konuda daha önce yapılan ve tez çalışmasında yer verilen araştırmalar ve Sağlık Bakanlığının“Deprem Yalıtımlı Olarak İnşa Edilecek Hastanelere Ait Proje ve Yapım İşlerinde Uyulması Gereken Asgari Standartlar”başlıklı genelgesi baz alınarak 0.3 g kat ivmesi, bir tür yapısal olmayan hasar eşiği olarak belirlenmiştir. Ayrıca izolatörlü ve izolatörsüz durum için, mevcut model ve statik proje baz alınarak ön değerlendirme niteliğinde bir maliyet araştırması yapılmış ve sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of seismic base isolation, one of the technologies developed to protect against the destructive effects of earthquakes. It briefly discusses the first examples and development of the application, focusing primarily on case studies related to its use in hospital buildings. In this context, the effectiveness of seismic base isolation on hospital structures is expressed through various examples, and fixed-base and base- isolated models are analyzed using the ETABS program. The isolator system was created using a“Single Friction Pendulum.”The obtained analysis results were compared in terms of period durations, maximum displacements, floor accelerations, joint drifts, and base shear forces. Particular emphasis has been placed on non-structural damage, which is crucial for the safety of equipment in hospitals. Based on previous studies conducted on this subject and included in the thesis, as well as the Ministry of Health's circular titled“Minimum Standards to be Observed in Project and Construction Works for Hospitals to be Built with Earthquake Isolation,”a 0.3 g acceleration has been determined as a type of non-structural damage threshold. Additionally, for both isolated and non-isolated scenarios, a preliminary cost analysis was conducted based on the current model and static project, and the results were presented.