Hastane binasının deprem performansına sismik izolatör etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of seismic izolator effect on hospital building performance
  1. Tez No: 961160
  2. Yazar: MOHAMED MOUSSA DJIBRIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBE MERVE KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde depremlerin yıkıcı etkilerini önemli ölçüde azaltmak için kullanılan en etkili ve güncel uygulamalardan biri de sismik izolatör uygulamalarıdır. Sismik izolatör uygulamaları, büyük yapılarda, kamu binalarında ve özellikle deprem sonrası kesintisiz hizmet vermesi gereken önemli binalarda can kaybını ve maddi kayıpları en aza indirmeyi hedefler. Sismik izolasyon uygulamaları ve bu konuda farkındalık, dünyadaki sürece kıyasla ülkemizde oldukça geç başlamıştır. Bu başlangıç, ülkemizde 1999 Gölcük ve Adapazarı depremlerinin yol açtığı büyük yıkımla gündeme gelmiştir. Sismik izolasyonlu yapılar depremi önemli hasar görmeden atlatabildiğinden ve sağlık tesisleri gibi önemli yapıların depremden hemen sonra kullanılması gerektiğinden, Sağlık Bakanlığı konunun önemini fark etmiş ve 1. ve 2. derece deprem bölgelerindeki 100'den fazla yataklı hastane binalarında sismik izolatör kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışma kapsamında Kahramanmaraş ilinde farklı zemin sınıflarında, izolatörlü ve izolatörsüz olarak inşa edilmesi planlanan bir hastane yapısının deprem performansları ve yapısal yer değiştirmeleri incelenmiş, hastane yapılarında sismik izolatör kullanımının önemi ve etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, seismic isolator applications are one of the most effective and up-to-date applications used to reduce the destructive effects of earthquakes significantly. Seismic isolator applications aim to minimize loss of life and material losses in large structures, public buildings, and especially important buildings that need to provide uninterrupted service after an earthquake. Seismic isolation applications and awareness of this issue started quite late in our country compared to the process in the world. This start came into question with the great destruction caused by the 1999 Gölcük and Adapazarı earthquakes in our country. Since seismic isolated structures can survive earthquakes without significant damage and important buildings such as health facilities need to be used immediately after the earthquake, the Ministry of Health has realized the importance of the issue and has made it mandatory to use seismic isolators in hospital buildings with more than 100 beds in 1st and 2nd-degree earthquake zones. Within the scope of this study, the earthquake performances and structural displacements of a hospital structure planned to be built in Kahramanmaraş province under different soil classes with and without isolators are examined, and the importance and effects of using seismic isolators in hospital structures are be discussed.