İdoller ve hedef kitleleri arasındaki parasosyal etkileşimin analizi
Analysis of parasocial interaction between idols and their target audiences
- Tez No: 1012280
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, idoller ve hayranları arasındaki parasosyal etkileşimi yeni medya ekosistemi bağlamında incelemeyi ve K-POP sektöründe ortaya çıkan dijital platformların bu ilişkiyi nasıl şekillendirdiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Küresel ölçekte yükseliş gösteren K-POP endüstrisi, idol-hayran ilişkilerinin yoğun biçimde yapılandırıldığı bir alan sunması nedeniyle araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, parasosyal etkileşim literatürü ile kullanımlar ve doyumlar teorisi, dijital yakınlık ve sosyal kimlik yaklaşımlarına dayanmaktadır. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş ve anket tekniği kullanılmıştır. Katılımcıların Weverse ve Bubble gibi dijital platformları kullanım düzeyleri ile parasosyal etkileşim seviyeleri ve hayranlık motivasyonları arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bulgular, bu platformları kullanan hayranların daha yüksek parasosyal etkileşim düzeyine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca parasosyal etkileşimin, K-POP dinleme motivasyonunun anlamlı bir yordayıcısı olduğu (β = .56, p < .001) ve modelin toplam varyansın %31.8'ini açıkladığı belirlenmiştir. Sonuçlar, parasosyal ilişkilerin yeni medya ortamlarında daha etkileşimli bir yapıya dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Türkiye bağlamında alandaki sınırlı literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines parasocial interaction between idols and fans within the context of the new media ecosystem and analyzes how digital platforms in the K-pop industry shape these relationships. The globally rising K-pop industry is selected due to its intensive structuring of idol–fan relations. The theoretical framework is based on parasocial interaction literature, along with uses and gratifications theory, digital intimacy, and social identity approaches. A quantitative research method was employed, and data were collected through a survey. The relationships between participants' use of digital platforms such as Weverse and Bubble, their levels of parasocial interaction, and their fandom motivations were analyzed. Findings indicate that users of these platforms exhibit higher levels of parasocial interaction. Moreover, parasocial interaction was found to be a significant predictor of K-pop listening motivation (β = .56, p < .001), explaining 31.8% of the total variance. The results suggest that parasocial relationships have evolved into a more interactive form in new media environments. This study aims to contribute to the limited literature in the Turkish context.