Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Cumhuriyetin 100. yılında açılan halk kütüphanelerinin mekân tasarımının ve hizmetlerinin incelenmesi: Kastamonu örneği
An analysis of the spatial design and services of public libraries opened under the Ministry of Culture and Tourism in the 100th anniversary of the Republic: The case of Kastamonu
- Tez No: 1012279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Halk kütüphaneleri, toplumun kültürel, eğitsel, sosyal, bilimsel gelişimlerine katkı sağlayan kamu kurumlarıdır. Halk kütüphanelerinin hizmetlerini verimli ve nitelikli bir şekilde gerçekleştirebilmesi için mekân tasarımlarının uygun koşullarda olması ve yeterli donanım özelliklerine sahip olması önem arz etmektedir. Bu doğrultuda bu tezin amacı ülkemizde 2023 yılında Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü (KYGM) tarafından inşa edilen halk kütüphanelerinin mekân tasarımı özellikleri incelenerek günümüzde halk kütüphanelerinin nasıl olması gerektiğine dair çıkarımda bulunmaktır. Çalışmada 2023 yılında KYGM'nin açtığı halk kütüphaneleri her bölgeden bir örnek olacak şekilde ele alınmıştır. Çalışmada, araştırmanın örnek olarak seçilen Kastamonu 100. Yıl İl Halk Kütüphanesi özelinde mekân tasarım özelliklerinin ve kullanıcılara sunulan hizmetlerin incelenmesi sonucunda halk kütüphanelerinin mekân tasarımlarına ve hizmetlerine önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Çalışmada Kastamonu 100. Yıl İl Halk Kütüphanesinden 100 kullanıcıya kütüphanenin mekân özelliklerine dair anket uygulanmış ayrıca kütüphanenin mekân özelliklerine dair kütüphane personeline görüşme gerçekleştirilerek, veriler analiz edilmiş ve araştırmanın bulguları oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre mekân tasarım özelliklerinin halk kütüphanesi hizmet çeşitliliği ile uyumlu olması kullanıcıların kütüphane kullanım alışkanlıklarının olumlu yönde etkilemektedir. Çalışmanın son kısmında Kastamonu 100. Yıl İl Halk Kütüphanesinin mekân tasarımına ve bu mekânlarda sunulan hizmetlerin önemine vurgu yapılarak bu konuda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public libraries are public institutions that contribute to the cultural, educational, social, and scientific development of society. For public libraries to provide efficient, high-quality services, it is crucial that their spatial designs are suitable and that they have adequate equipment. Accordingly, this thesis aims to examine the spatial design features of public libraries constructed by the General Directorate of Libraries and Publications (KYGM) in Turkey in 2023, using a sample, and to draw conclusions about how public libraries should be today. In this study, public libraries opened by KYGM in 2023 are considered, with one example from each region. The study aims to make recommendations for the spatial design and services of public libraries by examining the spatial design features and services offered to users at the Kastamonu 100th Anniversary Provincial Public Library, which serves as the research sample. In this study, a survey was administered to 100 users and 5 library staff members from the Kastamonu 100th Anniversary Provincial Public Library regarding the library's spatial features, and the data were analyzed to create the research findings. According to the research findings, the compatibility of spatial design features with the variety of services offered by public libraries positively influences users' library usage habits. The final part of the study emphasizes the importance of the spatial design and services offered in the Kastamonu 100th Anniversary Provincial Public Library, and develops recommendations in this regard.