Lewis acid-catalyzed cyclisations of homogeranyl carbamates
Homogeranil karbamatların lewis asit katalizörlü halkalaşmaları
  1. Tez No: 838086
  2. Yazar: HAKAN EMRE ÖZÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILDIRIM, DOÇ. DR. AKIN SAĞIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çeşitli hoş kokulara sahip terpenoid ailesinin bir üyesi olan geraniol, kozmetik ve parfüm sektöründe yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Geraniolden elde edilen birçok terpenoid türevi literatürde bilinmektedir. Çalışmamızda geraniolden elde ettiğimiz terpenoid tabanlı çeşitli alkil ve aril homogeranil karbamatlar ve onların iyot aracılığıyla sıralı halkalaşmaları sunuldu. Homogeranil karbamatları sentezlemek için öncelikle homogeranilamin sentezine çeşitli reaksiyonlarla ulaşıldı. Bu reaksiyonlar sırası ile radikalik bromlama, nükleofilik yer değiştirme ve indirgemedir. Sonrasında elde edilen homogeranilamin bileşiği nükleofilik katılma-eliminasyon ile homogeranil karbamat bileşiklerine dönüştürüldü. Daha sonrasında elde edilen bu homogeranil karbamat bileşikleri üzerinde, literatürde yeşil kimya olarak da bilinen sıralı reaksiyon yöntemi ile iyot katalizli elektrofilik sıralı halkalaşmalar gerçekleştirildi. Bu halkalaşmalarda elde edilen iyot-trimetiloktahidroindol karbamat bileşiklerinden 5 bileşik seçildi ve Pd- veya tribütiltin hidrür katalizli indirgeme reaksiyonlarıyla trimetiloktahidroindol karbamatlara dönüştürüldü. Elde edilen tüm hedef ürünlerin yapıları çeşitli spektroskopik yöntemler (IR, proton ve carbon-13 NMR, HRMS) aracılığı ile doğrulandı. 33 bileşiğin olfaktif özellikleri uzman değerlendiriciler (parfümör) tarafınca saptandı ve bileşiklerin in vitro stotoksisite testleri yapılarak tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Geraniol, a member of the terpenoid family known for its various pleasant aromas, has widespread applications in the cosmetic and perfume industry. Many terpenoid derivatives derived from geraniol are known in the literature. In our study, various alkyl and aryl homogeranyl carbamates derived from geraniol and their sequential cyclizations through iodine-mediated reactions were presented. To synthesize homogeranyl carbamates, first, homogeranylamine was obtained through a series of reactions, including radical bromination, nucleophilic displacement, and reduction. Subsequently, obtained homogeranylamine was transformed into homogeranyl carbamates through a nucleophilic addition-elimination. Then, on these homogeranyl carbamate derivatives, iodine-catalyzed electrophilic sequential cyclizations, also known as green chemistry, were performed as described in the literature. Out of the resulting iodotrimethyl octahydroindole carbamates, five compounds were selected and converted into trimethyl octahydroindole carbamates through palladium or tributyltin hydride-catalyzed reduction reactions. The structures of all target compounds were confirmed using various spectroscopic methods such as IR, proton and carbon-13 NMR, and HRMS. The olfactory properties of 33 products were determined by expert evaluators (perfumers), and their in vitro cytotoxicity tests were performed and completed.