Organizasyonel bilginin tanımlanması
Organizational identification of knowledge
  1. Tez No: 101229
  2. Yazar: ZİYA ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada bilgi yönetimi ile ilgili temel kavram ve teknikler açıklanarak, organizasyonlarda gerçekleştirilen bilgi yönetimi çevMminin ilk aşaması olan organizasyonel bilginin tanımlanmasıyla ilgili metodolojik bir yaklaşım sunulması amaçlanmıştır. İlk bölümde eski Yunan filozoflarından günümüze“Bilgi Nedir?”sorusuna yanıt aranmış ve çoğu kez birbirlerinin yerine kullanılmış olan veri - enformasyon ve bilgi kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Veri bir olay hakkında kesin gerçekler kümesidir, enformasyon ise anlamlanduılmış verilerdir. Enformasyondan farklı olarak bilgi görüşler ve kesin kararlar hakkındadır. Bilgi yaratımı örtülü bilginin dönüşümünden kaynaklanmaktadır. Örtülü bilgi, (tacit) kişisel ve sözel özelliklidir ve biçimlendirimi zordur. Diğer taraftan açık bilgi, (explicit) transfer edilebilir ve sistematik bir dile sahiptir. Örtülü bilgi ile açık bilgi arasındaki dönüşüm dört seviyede olur: Sosyalleştirme, Dışsallaştırma, Birleştirme ve İçselleştirme. İkinci bölümde ise sanayi ekonomisinden bilgi ekonomisine geçişte temel farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Bilgi yönetimi çevirimi ile, üretilen veya daha önce sistemde varolan bilginin tanımlanması, tanımlanan bu bilginin kullanılması ve ilgili kimselere aktarılması ve son olarak da güncelleştirilen bilginin saklanması aşamaları anlatılmıştır. Bu bölümde bilgi yönetimi çevirimine ait üç farklı yaklaşım ayrıntıları ile açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde bilgi yönetiminde kullanılan teknikler kısa tanımlan ve basan faktörleri ile özetlenmiştir. Üçüncü bölümde bilgi çeviriminin ilk aşaması olarak tanımladığımız organizasyonel bilgilerin tanımlanmasının ne olduğu konusu daha detaylı incelenmiştir. Tammlamamn amacı organizasyonel bilgiyi belirli bir biçime dönüştürerek ona ihtiyaç duyan herkesin kullanmasını mümkün kılacak bir forma dönüştürülmesidir. Organizasyonel bilginin tanımlanmasında kullanılan tekniklerden bilgi haritası, san sayfalar ve indeksleme tekniği aynntılan ile incelenmiştir. Bilgi haritalarının temel amacı ve faydası organizasyonda insanlara gereksinim duyduklan bilgiye ulaşmak için nereye gideceklerini göstermektir. San sayfa uygulaması bir çeşit“uzman listesi”olarak adlandınlan güçlü bir bilgi yönetimi tanımlama aracıdır. İndeksleme ise dokümana eklenen bilgiye ulaşımı hızlandırmak ve onu tekrar kullanmak için uygulanan bir tekniktir. Bilginin tanımlanması aşamasında incelenen tekniklerde de görüldüğü gibi çalışanların zihinlerinde olan“örtülü bilgiyi”tanımlamak oldukça zordur. Sonuçta bu konuda birtakım sorular bilgi tanımlama aşaması için baz oluşturmaktadır. Bu sorular şöyle sıralanabilir :. Çalışanlar hangi bilgiye sahip olduklannı biliyor mu ? İş yaparken ihtiyaç duyulan bilgiler nelerdir ? İş yaparken kullanılan bilgiler kime ait ve bu bilgiler nasıl elde ediliyor ? vııı.Bu sorulardan hareketle dördüncü bölümde organizasyonlarda bilgi yönetim çeviriminin ilk etabı olan organizasyonel bilgilerin tanımlanması aşamasında karşılaşılan sorunlara daha detaylı cevap sağlayabilecek bir metodoloji önerilmektedir, önerilen yaklaşımlar ve sorgulama yöntemi ile, kullanılan (kullanılacak) bilginin süreç akışıyla birlikte niteliği de (sıklık, yoğunluk, önem vb..) belirtilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ORGANIZATIONAL IDENTIFICATION OF KNOWLEDGE SUMMARY The aim of this study is to represent the methodological approach of the identification of the organizational knowledge - the initial step of the organizational knowledge management cycle - that is used in the organizations, by explaining the main concepts and techniques of the knowledge management. In the first chapter, it is try to find an answer to the question“What is Knowledge?”which comes from the Greek philosophers to today. And also it is try to explain concepts of data, enformation and knowledge that is used instead of each other. Data is a set of discrete facts about events.However enformation is a structured data. Different from the enformation, knowledge is about discrete decisions and ideas. The source of knowledge creation comes from the mobilization and conversion of the“Tacit Knowledge”. Tacit knowledge is personal and content-specific, therefore it is hard to formalize and communicate. On the other hand, the“Explicit Knowledge”has a formal and a systematic language and it is transferrable. The conversion between tacit knowledge and expilicit knowledge can realized in four mode: Socialization, Externalization, Internalization and Combination. In the second chapter, the differences, realized in the transition of industrial economy to information economy is tried to explain. The steps; the knowledge cycle, the identification of generated knowledge and the knowledge that is already in organizations, the usage of defined knowledge and the transfer of this knowledge to the related people and as last, the preservation of the current knowledge, are explained. The techniques that is used in knowledge management with short explanations and success factors are summarized in addition to the above steps. In the third chapter, the meaning of the identification of the organizational knowledge -the initial step of the knowledge cycle- is analysed in detail. The aim of identification is to put the organizational knowledge into a form that makes it possible to be used by everybody who needs. The techniques; the knowledge maps, yellow pages, and indexing, used in identification of the organizational knowledge are also analysed in detail. The main purpose and clearest benefit of a knowledge map is to show people the way of reaching the needed knowledge in organizations. Yellow pages are one of the most powerful Knowledge management tools and named as“Expert list”. And indexing as a technique is used in order to find information added to documents and the reuse data, easily. As it is seen in the analysed techniques, used in the identification of knowledge step; it is hard to define the tacit knowledge in the people's mind. So, in order to make the definition of tacitknowledge clear; there are some essential questions to be answered in the in the identification of the knowledge phase:. Do the workers know which knowledge they know?. Which knowledge is needed in working?. Who has these used knowledge and how the knowledge is found ? With the help of these questions, a methodological approach is recommended in order to give detailed answers to the questions and problems in the identification of organizational knowledge management stage. By the recommended approach and the questioning method, both the flow of the process of used knowledge (will be used) and qualitative properties (density, frequency, importance etc..) are determined. XI