İşletmelerde bilginin yönetilmesi ve uygulamaya ilişkin bir örnek
Organizational knowledge management and a case study
  1. Tez No: 135179
  2. Yazar: MUHTEŞEM BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
öz Organizasyonlar sahip oldukları bilgi kaynaklarını belirleyip, onları etkin ve etkili bir şekilde kullanmaya başladıkları zaman, müşteri talep ve önerilerine daha hızlı cevap veren bir hizmet anlayışıyla güçlendirilmiş rekabet avantajına sahip olabilmektedirler. Bilgi yönetimi, işletme içinde bilginin ve ilgili uygulamaların oluşturulması, tanımlanması, toplanması, paylaşımı ve işletme içindeki bilgilerin uygulanmasıdır. Diğer bir ifade ile bilgi yönetimi; işletmede bilginin yaratılması, transfer edilmesi ve uygulanması ile rekabet avantajının sürdürülmesi ve işletme için bir değer yaratılması amacıyla, organizasyonel bilginin yönetilmesi sürecidir. İşletmelerde bilginin yönetilmesinin amacı; işletmede mevcut olan bilgi birikiminden faydalanarak işletmenin etkinliğin arttırılması ve işletmedeki entelektüel sermayenin oluşturulması, ondan faydalanılması ve muhafaza edilmesidir. Bu çalışmada; bilgi yönetiminin gelişimi ve ilgili kavramlar incelenecek, daha sonra da bilgi yönetimi farklı bakış açılarından ele alınacaktır. Son olarak da, konu ile ilgili, durum tespitine yönelik, tanımlayıcı nitelikte bir araştırmaya yer verilecektir. ABSTRACT Organizations should seek to achieve a competetive adavantage based on effectively obtaining and utilizing knowledge and information. The issue of ownership and control of knowledge as a source of power in society has become essential.This realization has brought the field of organizational knowledge management to the forefront of scholarly and academic attention. The need for better organizational knowledge management has mobilized industry and academia to develop methods, approaches, and tools to capture, organize, and leverage knowledge for increased competitiveness. Knowledge management applies systematic approaches to find, understand, and use knowledge to create value. This dissertation surveys the existing literature and presents an overview of the current state of progress in knowledge management by examining it from a variety of perspectives. Finally, a comprehensive research of a leading Turkish Electronic Company regarding knowledge management applications will be presented. Ill
Özet (Çeviri)