Şeker pancarı küspesinden elde edilen biyokömürün şeker pancarı bitkisinin büyüme ve kalite özelliklerine etkisi
Effects of biochar derived from sugar beet pulp on the growth and quality characteristics of sugar beet
  1. Tez No: 1012305
  2. Yazar: ALİ TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Biyoteknoloji, Kimya, Agriculture, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, şeker pancarı küspesinden elde edilen biyokömürün, şeker pancarı (Beta vulgaris L.) bitkisinin büyüme ve kalite parametreleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede biyokömür, 0 g (kontrol), 150 g (0.5% BK), 300 g (1% BK), ve 600 g (2% BK) farklı oranlarda homojen bir şekilde toprakla karıştırılarak saksılara uygulanmış ve şeker pancarı gelişim süreci boyunca etkileri gözlemlenmiştir. Çalışmada şeker pancarının fiziksel (kök çapı (cm), kök uzunluğu (cm), kök şekil indeksi (uzunluk/çap), yumru ağırlığı (g), yaprak yaş ağırlığı (g), yaprak kuru ağırlığı (g)) ve kimyasal (% polar, % α-amino azot) parametreleri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, biyokömür uygulamaları özellikle kök çapı, yaprak taze ve kuru ağırlıkları ile şeker oranı gibi bazı önemli parametrelerde olumlu eğilimler göstermiştir. En yüksek kök verimi %0,5 BK dozunda gözlemlenmiş, en yüksek şeker oranı ise %1 BK dozuyla elde edilmiştir. Ayrıca α-amino azot miktarı, artan biyokömür dozu ile birlikte azalma eğilimi göstermiştir. Sonuçlar, biyokömürün şeker pancarı üretiminde verim ve kaliteyi artırma potansiyeline sahip olduğunu ve doğru dozda uygulandığında sürdürülebilir tarıma katkı sağlayabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of biochar derived from sugar beet pulp on the growth and quality parameters of sugar beet (Beta vulgaris L.). In the experiment, biochar was homogeneously mixed with soil and applied to pots at different doses: 0 g (control), 150 g (0.5% BC), 300 g (1% BC), and 600 g (2% BC). Throughout the growing season, the effects of biochar on the plant were monitored. The study evaluated both physical parameters (root diameter (cm), root length (cm), root shape index (length/diameter), root weight (g), leaf fresh weight (g), and leaf dry weight (g)) and chemical parameters (sugar content (% pol) and α-amino nitrogen content (%)). The findings revealed that biochar applications, particularly at 0.5% and 1% doses, had positive effects on several key parameters such as root diameter, leaf biomass, and sugar content. The highest root yield was observed at the 0.5% dose, while the maximum sugar content was recorded at the 1% biochar level. Additionally, α-amino nitrogen content tended to decrease as the biochar dose increased, suggesting a potential improvement in processing quality. Overall, the results demonstrate that biochar has the potential to enhance yield and quality in sugar beet production and, when applied at appropriate doses, can contribute to sustainable agricultural practices.