Exploring human factors in large language model-assisted software requirements specification
Büyük dil modeli destekli yazılım gereksinim belirlemede insani faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 1012306
  2. Yazar: BAŞAK DÜŞÜN KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZDEN ÖZCAN TOP, DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN RAŞİT YÜRÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Büyük Dil Modellerinin (LLM'lerin) yazılım geliştirme süreçlerine hızlı entegrasyonu, yazılım endüstrisinde giderek daha belirgin hâle gelmektedir. Şüphesiz, bu modellerin daha hızlı kod üretimi ve hata düzeltme gibi teknik yetenekleri, geleneksel yazılım mühendisliği iş akışlarında önemli bir dönüm noktası niteliği taşımaktadır. Ancak, bu modellerin profesyonel kullanımının insan yönleri üzerindeki etkisi, özellikle gereksinim belirtimi özelinde, kapsamlı bir şekilde ortaya konmamıştır. Dolayısıyla bu tez çalışması, LLM destekli yazılım gereksinimi belirtiminin yazılım uzmanlarının dört temel insani yönü üzerindeki etkilerini incelemiştir: algılanan görev karmaşıklığı, görev motivasyonu, başarı duygusu ve yaratıcı öz-yeterlilik. Bu etkinin değerlendirilmesi, 30 yazılım uygulayıcısıyla yürütülen bir özne-içi deney aracılığıyla gerçekleştirilmiş olup; katılımcılardan bir senaryo için iki farklı koşul altında (LLM desteği olmadan ve LLM desteğiyle) yazılım gereksinimleri yazmaları istenmiştir. Her oturumun ardından, dört insan boyutunu değerlendiren doğrulanmış ölçekler katılımcılara doldurmaları için sunulmuş ve katılımcılar deneyimlerini ve ölçek yanıtlarını ifade edebilmek için yarı yapılandırılmış görüşme oturumlarına katılmıştır. Bu araştırma, LLM destekli yazılım gereksinimi belirtiminin insan yönlerini nasıl şekillendirdiğine dair ampirik kanıtlar sunmakta ve LLM araçlarının gereksinim mühendisliği iş akışlarına entegre edilmesi sürecinde bu etkilerin dikkate alınmasının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Large Language Models (LLMs) are being integrated into multiple phases of the software development life cycle, from requirements specification to maintenance. LLMs' technical benefits on software development, such as accelerating code generation and improving defect detection have become major breakthroughs in traditional software engineering workflows. However, the impact of using these models professionally on human aspects has not been comprehensively acknowledged, specifically in requirements specification. Therefore, this thesis examined how LLM-assisted software requirements specification impacts four key human aspects of software practitioners: perceived task complexity, task motivation, sense of achievement, and creative self-efficacy. The impact was examined through a within-subject experiment conducted with 30 software practitioners, where each of them completed a software requirements specification task without and with LLM assistance. The impact was examined through a within-subject experiment conducted with 30 software practitioners, who were required to write software requirements for a scenario under two conditions: without and with LLM assistance. After the task execution sessions, participants filled out validated scales on the four human aspects and participated in semi-structured interviews to discuss both their experiences and their responses to the scales. This research provides empirical evidence on how LLM-assisted software requirements specification shapes human aspects and underscores the need to account for these influences when integrating LLM tools into requirement engineering workflows.