Neo-klasik realizm bağlamında Türkiye - Romanya ikili ilişkileri (1990-2015)
Bilateral relations between Turkey and Romania from neoclassical reali̇sm perspective: 1990-2015
  1. Tez No: 475271
  2. Yazar: MIHAELA ANCA CIUCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Uluslararası sistem içerisinde bölgesel bir alt sistem olan Balkanlar, Soğuk Savaş'ın hemen ardından uluslararası politika bağlamında önemli bir konuma gelmeye başlamıştır. Bölgedeki rejim değişiklikleri ve Yugoslavya'nın parçalanması ön plana çıkmakla birlikte, Soğuk Savaş sonrası meydana gelen değişimler Romanya'nın dış politikasını etkilemekle kalmamış aynı zamanda iç politikasını da yakından kapsamı alanına almıştır. İki kutuplu uluslararası sistemin ortaya çıktığı ve“Soğuk Savaş Dönemi”olarak adlandırılan 1947-1989 yılları arasında Türkiye ve Romanya farklı blokların üyeleriydi. ABD, Batı Bloku'nun liderliğini yaparken Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ise Doğu Bloku'nun liderliğini üstlenmiştir. Nitekim bu dönemde Türkiye ve Romanya arasında politik, ekonomik, askeri, stratejik ve jeopolitik tutum ve uygulamaların farklı olmasından ötürü ikili ilişkiler minimal düzeyde kalmıştır. Köklü bir geçmişi olan Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkiler, karşılıklı güven ve sağlam irade temelinde gerçekleşmektedir. Türkiye ve Romanya'nın siyasi, askeri ve ekonomik ilişkileri Türk ekonomisinin gelişiminin etkisiyle son yirmi beş senedir daha aktif bir şekilde gelişim göstermiştir. İkili ilişkilerde coğrafi yakınlık ve tarih faktörünün de etkisiyle siyasi ilişkilerden ekonomik ilişkilere, sosyo-kültürel ilişkilerden askeri ilişkilere değin birçok alanda güçlü bağlar tesis edilmiştir. Bu ilişkiler ağında özellikle ekonomik ve güvenlik işbirliği diğer alanlardaki ilişkilere yön verebilmektedir. Bu çalışma, neo-klasik gerçekçiliğin teorik temeline dayalıdır ve Soğuk Savaş sonrası dönemde, Türk-Romen ikili ilişkilerinin nasıl bir istikamet izlediği sorusunun yanıtlarını kaleme almıştır. Bu çerçevede önce iki ülke arasındaki ilişkilerin genel kadrosu özetlenmiştir. Bunun ardından da ikili ilişkilerindeki işbirliği alanlarına ve işbirliğindeki başlıca sorunlara değinilmiştir. AB ve Kuzey NATO üyelikleri konusunda iki ülke birbirine karşılıklı destek vermiştir/vermektedir. Bu durumun Karadeniz'deki konjonktürel bir süreç olmasından ziyade, Romanya ve Türkiye işbirliğinin derinleşmesine katkı sağladığına da değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Balkans, a sub-regional system within the international system, has become an international political hot spot right after the Cold War. The changes in the area and the disintegration of Yugoslavia are the forefront shifts after the Cold War have affected domestic politics and equally Romania's foreign policy. When the bipolar international system emerged in the time frame of 1946-1991 the so called Cold War period, Turkey and Romania were members of different blocks. While the US undertook leadership of the Western Pole; The USSR had the leadership of the Eastern Pole. As a matter of fact, the political, military, economic, strategic, geopolitical attitudes and practices between Turkey and Romania were different, so the bilateral relations were characterized of a minimal level of cooperation. The relations between Romania and Turkey, which have the roots of old history, are being developed on the basis of mutual initiatives and unwavering will. Political, military and economic relations of Romania and Turkey have begun to develop more actively over the past twenty-five years. In addition to strong ethnic, historical and geographical loyalty from both of the two countries, there is also a notabe progress achieved in political and economic relations. In particular, cooperation in energy and security fıelds have the power to strengthen or deteriorate them, influencing relationships in other areas. This paper relies on the theoretical basis of neoclassical realism, aiming to offer an explanation on how the Turkish-Romanian bilateral relations have followed in post-Cold War period. This main intent first address the general cadre of bilateral relations, followed by the areas of cooperation and the major problems which can deteriorate the cooperation between Turkey and Romania. The paper also demonstrated that Turkey and Romaına have provided mutual support for EU and NATO membership and that the regional conjuncture in the Black Sea besides being a necessity entailed by the regional security, it contributes actively to the improvement of the bilateral Romanian –Turkish relations.