Özel hastanenin tedavi ve bakım borcundan doğan hukuki sorumluluğu
The legal liability of a private hospital arising from treatment obligations and duty of care
- Tez No: 1012325
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Yaşam hakkı, tüm bireylerin sahip olduğu en temel Anayasal haklardan bir tanesidir. Bu hakkın etkin şekilde korunabilmesi ise sağlık hakkının varlığına bağlıdır. Nüfus artışı ve çeşitli hastalıkların artması ile kamu hastanelerinin yetersiz kalmaya başlaması sonucunda sağlık hizmetleri özel sektörde gelişmeye başlamıştır. Özel sektöründe sağlık hizmeti sunan en önemli sağlık hukuku süjesi ise özel hastanelerdir. Tezimizin birinci bölümünde sağlık hukukuna hâkim olan temel kavramlar ve ilgili mevzuat ortaya konulacak olup, ikinci bölümde ise hasta ve özel hastane arasındaki ilişki üzerinde durulacaktır. Hastanın özel hastanede yatırılarak tedavi hizmeti alması tam hastaneye kabul sözleşmesi ile gerçekleşmektedir. Söz konusu sözleşme kapsamında özel hastanenin asli edim yükümlülüğü hastanın tedavi edilmesi ve bakımının sağlanmasıdır. Bunun karşılığında hasta ise bir ücret ödeme borcu altına girmektedir. Tezimizin ikinci bölümünde hastaneye kabul sözleşmesinin bir çeşidi olan tam hastaneye kabul sözleşmesinin hukuki niteliği, sözleşmenin şekli, tarafların hak ve yükümlülükleri ile tam hastaneye kabul sözleşmesinin çeşitleri üzerinde durulacaktır. Tezimizin üçüncü bölümünde ise tam hastaneye kabul sözleşmesinin ihlal edilmesi halinde özel hastanenin hukuki sorumluluğu incelenecektir. Hasta, özel hastanenin borca aykırı davranışı sonucunda bir zarara uğrayabileceği gibi, bir haksız fiil sonucunda da zarara uğrayabilir. Bu gibi hallerde özel hastanenin sorumluluğunun ne olacağı ve bu zararın nasıl tazmin edileceği ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The right to life is one of the most fundamental constitutional rights possessed by all individuals. The effective protection of this right, however, depends on the existence of the right to health. As a result of population growth, the rise in various diseases, and the resulting inability of public hospitals to meet demand, healthcare services have begun to develop in the Private sector. The most significant entites in healthcare law providing services in the Private sector are Private hospitals. In the first section of this thesis, the fundamental concepts governing healthcare law and the relevant legislation will be outlined, while the second seciton will focus on the relationship between the patient and the private hospital. A patient's admission to provide hospital for treatment is formalized through a full hospital admission Contract. Under this Contract, the Private hospital's primary obligation is to provide treatment and care for the patient. Patient's primary obligation is to pay the fee. In the second chapter of our thesis, we will examine the legal stracture of the full hospital admission Contract- a type of hospital admission Contract- as well as the form of the contract, the rights and obligations of the parties, and the various types of full hospital admission contracts. In the third chapter of our thesis, we will examine the legal liability of private hospitals in the event of a breach of the full hospital admission contract. The patient may suffer damages as a result of the private hospital's breach of contract or a as a result of tort. In such cases, we will clarify the extent of the private hospital's liability and how such Damages Should be compensated.