20. yy'dan günümüze oyun kavramı bağlamında üretilen yapıtlarda hareket ögesinin incelenmesi
An examination of the phenomenon of movement in artworks produced within the context of the concept of play from the 20th century to the present
  1. Tez No: 1012355
  2. Yazar: BADEM KÜBRA KOCALAR
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZLEM ÖZKAN TORRES GIBANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyıl sonrasında sanatın geleneksel sınırlarından taşarak oyun ve hareket olgularıyla kurduğu dinamik ilişkiyi incelemeyi amaçlar. Araştırma kapsamında öncelikle, oyun kavramını görsel bir tema olarak ele alan sanatçılar ve eserleri analiz edilmiştir. Sanat tarihinin erken dönemlerinden itibaren iki boyutlu yüzeyde sadece bir temsil konusu olan oyun, 20. yüzyılın teknolojik ve toplumsal ivmesiyle birlikte yapısal bir üretim metoduna dönüşmüştür. Oyunun bir üretim yöntemi haline gelmesi, hareket olgusunun da doğal bir süreçle yapıta dahil olmasına zemin hazırlamıştır. Sanatçının oyunsu bir özgürlükle üretmesi ve izleyicinin bu sürece müdahil olması, sanat yapıtını durağanlıktan kurtaran temel dinamiklerdir. Tıpkı oyun gibi sanatın da öznesi olan hareket olgusu; Henri Matisse ve Marcel Duchamp gibi isimlerin yaklaşımlarıyla, yalnızca görsel bir yanılsama olmaktan çıkıp fiziksel, optik ve kavramsal bir boyut kazanmıştır. 20. yüzyıldan günümüze uzanan bu süreçte; resimden kolaja, kinetik heykelden animasyona, optik sanattan performansa kadar geniş bir yelpazede formun kazandığı devinim, oyunun özgürleştirici doğasıyla bütünleştirilerek analiz edilmektedir. Araştırmanın temel ekseni; Rastlantısallık barındıran oyun olgusunun, sanatçının bilinçdışını açığa çıkarmadaki işlevi ile sanatsal bir üretim yöntemi olarak benimsenme süreçlerine odaklanmaktadır. Bununla birlikte, sanat yapıtının statik bir nesne olmaktan kurtularak, hareketin ve eylemselliğin sürekliliği ile oyunun katılımcı yapısı üzerinden yaşayan bir deneyim alanına evrilmesini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the dynamic relationship that art has established with the phenomena of play and movement since the late 20th century, transcending its traditional boundaries. The research primarily analyzes artists and their works that address the concept of play as a visual theme. Play, which from the early periods of art history was merely a subject of representation on a two-dimensional surface, transformed into a structural method of production with the technological and social momentum of the 20th century. The transformation of play into a method of production paved the way for the inclusion of movement as a natural process in the artwork. The artist's playful freedom in production and the viewer's involvement in this process are fundamental dynamics that liberate the artwork from stasis. Movement, which is also the subject of art like play, has—through the approaches of figures like Henri Matisse and Marcel Duchamp—transcended being merely a visual illusion and gained physical, optical, and conceptual dimensions. In this process, extending from the 20th century to the present day, the dynamism acquired by form across a wide spectrum—from painting to collage, kinetic sculpture to animation, optical art to performance—is analyzed by integrating it with the liberating nature of play. The main focus of this research is on the function of the random, playful phenomenon in revealing the artist's unconscious and the processes of its adoption as a method of artistic production. Furthermore, it aims to demonstrate how the artwork transcends being a static object and evolves into a living experiential space through the continuity of movement and activity, and the participatory nature of play.