Halk oyuncuların yarışma öncesi durumluk kaygı ve serbest zaman ilgilenim düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between pre-competition state anxiety and leisure involvement levels of folk dancers
  1. Tez No: 1012354
  2. Yazar: CEMİLE PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAŞARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Halk oyuncuların yarışma öncesi durumluk kaygı ve serbest zaman ilgilenim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma grubunu 2024 yılı Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Kulüpler Arası Halk Oyunları Grup Yarışmaları ve Türkiye Şampiyonası'nda gençler ve büyükler kategorisinde müsabakalara katılan sporcular oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu (yaş, cinsiyet, spor yılı, rekreatif etkinliklere katılım süresi, gelir düzeyi, öğrenim durumu, yetişmiş olduğu ortam, ailede halk oyunları ile ilgilenen kişiler vb. sorular) yer almıştır. Katılımcıların yarışma durumluk kaygı düzeylerini belirlemek için Kürkçü Akgönül, Yavaş Tez ve Aras (2021) tarafından uyarlanan Revize Edilmiş Yarışma Durumluk Kaygı Envanteri-2 (YDKE-2R) kullanılmıştır. Revize Edilmiş Yarışma Durumluk Kaygı Envanteri-2, 3 alt boyut (bilişsel kaygı, bedensel kaygı, kendine güven) ve 14 maddeden oluşan 4'lü likert tipi (1- Hiç ve 4- Çok Fazla) ölçektir. Katılımcıların ilgilenim düzeylerini belirlemek için Kyle vd. (2007) tarafından geliştirilen, Gürbüz, Çimen ve Aydın (2018) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği (SZİÖ) kullanılmıştır. Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği, 5 alt boyut (çekicilik, önem verme, sosyal ilişki, özdeşleşme, kendini ifade etme) ve 15 maddeden oluşan 5'li likert tipi (1-Kesinlikle Katılmıyorum ve 5- Tamamen Katılıyorum) ölçektir. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, t-Testi, tek yönlü varyans ANOVA ve Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. İlgili hipotezler doğrultusunda, ölçümler arasındaki farkları belirlemek amacıyla ilişkisiz örneklemler için t-testi ve tek yönlü ANOVA analizleri değişkenler ve ölçme araçları arasındaki ilişkileri incelemek için ise Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Ölçme araçlarının güvenirliğini değerlendirmek üzere Cronbach's Alpha değeri hesaplanmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi .05 ve .01 olarak kabul edilmiştir. Analizler sonucunda sporcuların yarışma öncesi durumluk kaygı ölçeği ile serbest zaman ilgilenim ölçeği alt boyut puanları arasındaki ilişki, korelasyon analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçları, yarışma öncesi durumluk kaygı ölçeğinin bilişsel kaygı ve bedensel kaygı alt boyutları ile serbest zaman ilgilenim ölçeğinin alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığını göstermektedir. Buna karşılık, yarışma öncesi durumluk kaygı ölçeğinin özgüven alt boyutu ile serbest zaman ilgilenim ölçeği alt boyut puan ortalamaları arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between folk dancers' pre-competition state anxiety and their leisure involvement levels. The research group consisted of athletes who participated in the Youth and Senior categories of the 2024 Turkish Folk Dance Federation Inter-Club Folk Dance Group Competitions and the Turkish Championship. A personal information form prepared by the researchers (including questions on age, gender, years of sports experience, duration of participation in recreational activities, income level, educational status, environment in which the participants were raised, and family members involved in folk dances, etc.) was used as a data collection tool. To determine participants' competitive state anxiety levels, the Revised Competitive State Anxiety Inventory-2 (CSAI-2R), adapted into Turkish by Kürkçü Akgönül, Yavaş Tez, and Aras (2021), was utilized. The CSAI-2R consists of 14 items and three sub-dimensions (cognitive anxiety, somatic anxiety, and self-confidence) and is a 4-point Likert-type scale (1 = Not at all, 4 = Very much). To determine participants' leisure involvement levels, the Leisure Involvement Scale developed by Kyle et al. (2007) and adapted into Turkish by Gürbüz, Çimen, and Aydın (2018) was used. The Leisure Involvement Scale (LIS) consists of 15 items and five sub-dimensions (attraction, centrality/importance, social bonding, identity expression, and self-expression) and is a 5-point Likert-type scale (1 = Strongly Disagree, 5 = Strongly Agree). Data were analyzed using the SPSS 26.0 statistical package program. Descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analyses were employed. Independent samples t-tests and one-way ANOVA were conducted to determine differences between measurements in line with the research hypotheses, while Pearson correlation analysis was applied to examine the relationships between variables and measurement instruments. Cronbach's Alpha coefficient was calculated to assess the reliability of the measurement tools. The significance level was set at .05 and .01. The relationship between the pre-competition state anxiety scale and the sub-dimensions of the leisure involvement scale was examined through correlation analysis. The results indicated that there was no statistically significant relationship between the cognitive anxiety and somatic anxiety sub-dimensions of the pre-competition state anxiety scale and the sub-dimensions of the leisure involvement scale. However, a positive, moderate, and statistically significant relationship was found between the self-confidence sub-dimension of the pre-competition state anxiety scale and the mean scores of the leisure involvement scale sub-dimensions.