Spor kulüpleri yöneticilerinin mali sorumluluğu: 7405 Sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu
Financial responsibility of sports club managers: Law No. 7405 on Sports Clubs and Sports Federations
- Tez No: 1012358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de spor kulüplerinin uzun yıllar boyunca dernek benzeri bir yapıda faaliyet göstermesi, mali denetim, şeffaflık ve yöneticilerin sorumluluğu açısından önemli yapısal sorunlara yol açmıştır. Bu sorunlara çözüm getirmek amacıyla yürürlüğe giren 7405 Sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu, kulüplerin mali ve idari yapılarında köklü değişiklikler öngörmüş; özellikle yöneticilerin mali sorumluluğunu daha belirgin ve bağlayıcı hale getirmiştir. Ancak söz konusu düzenlemenin uygulamada nasıl sonuçlar doğurduğu ve ne tür sorunlar yarattığı henüz yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, ilgili yasal düzenlemenin spor kulübü yöneticilerinin mali sorumluluğu üzerindeki etkilerini değerlendirmek, uygulamada karşılaşılan sorunları ortaya koymak ve çözüm önerileri geliştirmektir. Ayrıca düzenlemenin kulüplerin idari ve mali şeffaflığına katkısı analiz edilerek bu alanlardaki gelişim gerektiren yönler incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde yürütülmüş olup, veri toplama aracı olarak avukatlarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar kullanılmıştır. Elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve analiz sürecinde Maxqda yazılım programından yararlanılmıştır. Çalışma bulguları, kanunun yöneticilerin mali sorumluluğunu artırarak mali disiplin ve hesap verebilirlik açısından önemli katkılar sağladığını; ancak uygulamada yöneticilerin hukuki risk algısının yükseldiğini, profesyonel yönetim eksikliklerinin devam ettiğini ve uyum süreçlerinde çeşitli güçlükler yaşandığını göstermektedir. Ayrıca denetim mekanizmalarının uygulanmasında ve mali şeffaflığın sağlanmasında bazı yapısal eksiklikler bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, 7405 Sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu'nun spor kulüplerinde kurumsallaşma ve mali disiplin açısından önemli bir dönüşüm başlattığı; ancak bu dönüşümün etkinliğinin artırılabilmesi için uygulamaya yönelik rehberlik mekanizmalarının geliştirilmesi, yöneticilere yönelik eğitimlerin artırılması ve denetim süreçlerinin daha etkin hale getirilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that sports clubs in Turkey have operated for many years in a structure similar to associations has led to significant structural problems in terms of financial auditing, transparency, and the accountability of managers. The Law No. 7405 on Sports Clubs and Sports Federations, enacted to address these problems, envisaged fundamental changes in the financial and administrative structures of clubs; in particular, it made the financial responsibility of managers more distinct and binding. However, the practical consequences and problems created by this regulation have not yet been sufficiently examined. The aim of this study is to evaluate the effects of the relevant legal regulation on the financial responsibility of sports club managers, to identify the problems encountered in practice, and to develop solutions. Furthermore, the contribution of the regulation to the administrative and financial transparency of clubs is analyzed, and aspects requiring improvement in these areas are examined. The research was conducted within the framework of qualitative research methods, and semi-structured interviews with lawyers were used as data collection tools. The obtained data were analyzed using thematic analysis methods, and the Maxqda software program was used in the analysis process. The study findings indicate that the law has made significant contributions to financial discipline and accountability by increasing the financial responsibility of managers; However, in practice, the study shows that managers' perception of legal risk has increased, professional management deficiencies persist, and various difficulties are experienced in compliance processes. Furthermore, some structural deficiencies have been identified in the implementation of audit mechanisms and in ensuring financial transparency. In conclusion, it is assessed that Law No. 7405 on Sports Clubs and Sports Federations has initiated a significant transformation in sports clubs in terms of institutionalization and financial discipline; however, to increase the effectiveness of this transformation, it is necessary to develop guidance mechanisms for implementation, increase training for managers, and make audit processes more effective.