Spor hukuku özel hukuk tüzel kişilerinde mali yapı, denetim ve alacağın temlikine dair özel kurallar
Special rules on the financial structure, audit , and assignment of receivables in private legal entities under sports law
- Tez No: 1008188
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR FATİH DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, sporun küresel bir endüstriye dönüşmesiyle birlikte spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin yönetmek zorunda kaldığı karmaşık mali yapıyı ve bu yapı içerisindeki alacağın temliki müessesesini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu (SKSFK) ile getirilen yeni hukuki rejimi, mali sürdürülebilirlik ve denetim mekanizmaları çerçevesinde analiz etmektir. Çalışmanın ilk bölümünde, spor hukukunun özel hukuk tüzel kişileri olan spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri ele alınmıştır. Spor kulüplerinin SKSFK ile dernek statüsünden çıkarılarak kendine özgü bir tüzel kişilik kazanması, kuruluş süreçleri ve organları detaylandırılmıştır. Ayrıca, sporun ticarileşmesiyle zorunlu hale gelen spor anonim şirketlerinin hukuki niteliği ve bu şirketlerin Türk Ticaret Kanunu ile olan ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde, bu tüzel kişilerin mali yapıları ve denetim süreçleri üzerinde durulmuştur. Şeffaflık, özenli davranma, denk bütçe ve sürdürülebilirlik ilkeleri; kulüplerin mali darboğazdan kurtulması için gerekli temel sütunlar olarak tanımlanmıştır. Bu kapsamda Bakanlık, TFF ve UEFA tarafından yürütülen denetim mekanizmalarının, mali disiplinin sağlanmasındaki rolü ortaya koyulmuştur. Üçüncü ve ana bölümde ise alacağın temliki müessesesi, spor hukuku perspektifiyle derinlemesine analiz edilmiştir. Borçlar hukukunun genel ilkeleri ile SKSFK'nin getirdiği özel sınırlamalar karşılaştırılmış; özellikle SKSFK m. 20 uyarınca gelirlerin devrine getirilen miktar ve kişi sınırlamaları incelenmiştir. Gelecekteki yayın ve sponsorluk gelirlerinin kontrolsüzce temlik edilmesinin mali sürdürülebilirlik üzerindeki riskleri vurgulanmıştır. Son olarak, mali ilkelere ve temlik sınırlamalarına aykırı işlemlerden doğan hukuki ve cezai sorumluluklar değerlendirilmiştir. Yöneticilerin kusursuz sorumluluk halleri ve SKSFK kapsamında öngörülen hapis cezaları analiz edilerek, spor kulüplerinin geleceğinin korunması adına hukuki sınırların doğru belirlenmesinin önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines, from a legal perspective, the complex financial structure that sports clubs and sports joint-stock companies are obliged to manage as a result of sports transforming into a massive global industry, as well as the institution of the assignment of receivables, which manifests as a critical financing instrument within this structure. The primary focus of the study is the analysis of the new legal regime established by the Law No. 7405 on Sports Clubs and Sports Federations (SCSFS) within the framework of financial sustainability and audit mechanisms. In the first part of the study, the subjects of sports law, namely private law legal entities, are addressed in the context of sports clubs and sports joint-stock companies. The process of sports clubs gaining a sui generis legal personality by being separated from the status of associations under the SCSFS, along with their establishment procedures and mandatory organs, is detailed alongside doctrinal debates. Furthermore, the legal characterization of sports joint-stock companies—which have become a necessity due to the commercialization of sports—and their intricate relationship with the provisions of the Turkish Commercial Code (TCC) are examined within the framework of the two-stage registration system. The second part focuses on the financial structures and audit regimes of these legal entities. The principles of transparency and reliability, due diligence, balanced budget, and sustainability are defined as mandatory provisions essential for the economic survival of sports. In this regard, the function of multi-layered audit mechanisms executed by the Ministry, the Turkish Football Federation (TFF), and UEFA in establishing financial discipline and upholding the principles of lex sportiva is highlighted. In the third and core section, the institution of the assignment of receivables is analyzed in depth within the discipline of sports law as a dispositional act. The general provisions of the Turkish Code of Obligations are compared with the specific limitations introduced by the SCSFS; in particular, the quantitative and personal restrictions imposed on the transfer of revenues pursuant to Article 20 of the SCSFS are scrutinized in light of the principle of legal certainty. The risks to the financial sustainability of clubs resulting from the uncontrolled assignment of future broadcasting and sponsorship revenues, and the instances where these transactions are afflicted by the sanction of absolute nullity, are evaluated. Finally, the legal and criminal liabilities arising from transactions contrary to financial principles and assignment restrictions are examined. By analyzing the cases of strict liability for board members and executives, as well as the custodial penalties prescribed under the SCSFS, the vital importance of meticulously determining legal boundaries to safeguard the financial future of sports clubs is emphasized