Türkiyede otoyolların durumu
- Tez No: 36093
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
TÜRKİYE'DE OTOYOLLARIN DURUMU (Yüksek Lisans Tezi) Özgür GÛNDO?DU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1995 ÖZ Bu tez çalışması içinde Türkiye'de ekonomik, teknik ve politik bakımlardan eleştirilen otoyollar konusu ele alınacaktır. Çalışma genel olarak Türkiye'deki ulaşım düzeyini ve bunu belirleyen etkenleri ele almakta ve otoyolların nasıl bir dönemde geliştiği üzerinde açıklamalar getirmektedir. Ulaşım; malların, hizmetlerin ve insanların bir yerden bir yere varış hareketi olarak özetlenebilir.Ulaştırmada ana amaç bilindiği gibi hızdır. Hız ulaşımda verimliliği, etkinliği ve rekabeti beraberinde getirmektedir. Ulaştırma politikası, ülkenin genel olarak yürüttüğü kalkınma politikalarından ayrılamayacağı gibi aynı zamanda hem bu politikalar tarafından belirlenmekte hem de bunları belirlemektedir. Sözgelimi kalkınma politikaları ile eğitim, sağlık, savunma,yönetim ve ticaret gibi sektörlerde istenen yapısal değişimler ancak ulaştırma tarafından şekillendirilir. Bir ülkenin pratikte bulunan sınırlan onun hizmet sunabildiği veya ulaşabildiği yerle sınırlıdır. Bu durum çok bilinen anonim bir sözle özetlenebilir:“Gidemediğin yer senin değildir”. Ulaşım, yukarıda vurgulandığı gibi ekonominin önemli bir belirleyicisidir. Üretim ekonomisinin temel bileşenleri üçe ayrılmaktadır. Bunlar, hammadde, emek ve pazardır. Bu üçü arasında kurulan ve ulaşımla belirlenen ilişki ulusal ve bölgesel kalkınma politikalarının da etkisi ile kalkınmayı yerel, bölgesel ve ulusal ölçekte etkiler. Bu çalışma içinde, özellikle geçen onyıl içinde Türkiye'de siyasi, ekonomik ve teknik gündemi bir hayli meşgul eden otoyollar konusu ele alınmaktadır. İlk bölümde, dünyada otoyolların ortaya çıkışı, ikinci bölümde ise Türkiye'de otoyolların gelişimi özetlenmektedir. Üçüncü bölümde otoyol yapım şartnamelerine değindikten sonra otoyollar üzerine Türkiye'de yapılan eleştirilere değinilmiştir. Son olarak çalışma genel bir değerlendirme ile tamamlanmaktadır. Bilim Kodu : 624.01.01 Anahtar Kelimeler : Otoyol, Karayolu, Ulaşım ve Ekonomi. Sayfa Adedi : 108 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
TURNPIKES SITUATION in TURKEY (M.Sc.Thesis) Özgür GÜNDO?DU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1995 ABSTRACT Turnpike subject is going to be handled in this study with regard to economical, technical and political sides. In this study transportation level of Turkey and its determinants in historical process will be generally taken into consideration. Transportation can be summarized as a movement in which goods, services and humans move from one point to another. As known, main purpose in tranport is speed that bring productivity in transport with efficiency and competition. Transportation policy can not be separated from general national development policies. At the same time, it is defined by them and vice versa. For example, In one country, desired structural changes for some basic sectors such as health, education, administration, defence and commerce can be realized only by transport. IVIn practice, boundaries of one state is bounded by its servisable and transportable area. This state can be summarized as“place that you couldn't go you don't have”. As mentioned above, transport is an important key factor for economy. Main components of the productive economy are divided into three. These are raw materials, labour and market. The relationship among the factors which iş defined by transport which effect development at local, regional and national level. In this study, it will be deal with turnpike subject which is largely agenda of the country especially during the last decade. In the first chapter, it will be described emergence of the turnpike systems in the world. In the second chapter, it will be mentioned turnpike situation of Turkey. In the third chapter, it will be discussed critics on turnpike system with regard to technical, political and economical sides. In the last chapter, it will be finished this study with general conclusion and suggestions. Science code : 624.01.01 Keywords : Turnpike, Highway, Motorway, Economy and Transportation Total number of pages: 108 Superviser : Prof. Dr. Süleyman P AMP AL