Otoyol tünellerinin aydınlatılması ve bilgisayar programı
- Tez No: 76275
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
otoyol tünellerinin aydinlattlmasi ve bilgisayar programı (Yüksek Lisans Tezi) Okan ÜN ER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Günümüzde tüm devletler; yol ağlara» iyileştirmek, kalitesini yükseltmek ve seyahat mesafesini kısaltmak için çaba göstermektedirler. Türkiye'de de son yıllarda dünyadaki gelişmelere paralel olarak otoyol yapımı hızlandırılmıştır. Otoyolların yaprmr ve işletilmesi, diğer karayollarına oranla daha yüksek bir teknoloji ile gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede otoyollar üzerinde yer alan çeşitli uztmluklardaki tünellerin aydmlatılması da önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezde otoyollar üzerinde yapılan tünellerin aydınlatma koşulları incelenmiş ve sürücülerin adaptasyon sorunlarının nasıl giderilebileceği üzerinde çalışılmıştır. Gündüz ve gece aydınlatma tasarımları için ayrı ayn hesaplamalar yapılarak aydınlatma sisteminin, ekonomik bir şekilde tasarlanmasına çalışılmıştır. Adaptasyonu etkileyen faktörler teker teker bir örnek tasarım üzerinde, C1E, BS ve SEV gibi aydınlatma dünyasının standartları ile karşılaştırılarak incdermnştir. Bilim Kodu Anahtar Kerimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi 6080200 Otoyol tünelleri, Aydınlatma, Adaptasyon 171 Prof. Dr. Sezai DİNÇER
Özet (Çeviri)
LIGHTING OF THE MOTORWAY TUNNELS AND COMPUTER PROGRAMME OkanÜNER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1998 ABSTRACT All of the countries nowadays struggle for the rehabihtion of the highway network, increasing their qualify, and decreasing me traveling distance. In the recent years, construction of the motorways have been increased speed in Turkey, parallel to the developments in the world. The construction and operation of the motorways are materialized by a higher technology in comparison with the highways.In this frame, lighting at the tunnels of various lengths on the motorways comes out as an important subject. In this study, the lighting conditions of motorway tunnels were examined in detail and how to remove the adaptation problems of the drivers is studied. Also it is studied to design the day and night lighting systems economically by making independent calculations. The factors affecting the adaptation were examined one by one on a sample design by comparing with the lighting world's standarts like CIE, BS and SEV. Science code : 6080200 Key words : Motorway tunnels, Lighting, Adaptation Page Number : 171 Adviser : Prof. Dr. Sezai DÎNÇER