Türk idare hukukunda mücbir sebep
Force majeure in Turkish administrative law
  1. Tez No: 1012391
  2. Yazar: BAŞAK TÜRKGENÇ GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İdare hukuku doktrininde, mücbir sebebin idarenin sorumluluğunu ortadan kaldıran bir halden ibaret olduğunun benimsendiği görülmektedir. Oysa yargı kararları göstermektedir ki mücbir sebep; kişilerin haklarını kullanmalarını veya yükümlülüklerini yerine getirmelerini engelleyen, idarelerin sorumluluğunu etkilemenin dışında idarenin birtakım yükümlülükleriyle de bağlantısı olan, yargı mercilerinden önce idareler tarafından değerlendirilen, idari işlemin unsurlarına da etki edebilen çok daha geniş kapsamlı bir kavramdır. Tüm bu özellikleri dolayısıyla yargı kararlarında mücbir sebebin varlığına, geçerliliğine ve özelliklerine yönelik çeşitli belirlemeler yapılmıştır. Bunların tamamının tespit edilerek kategorize edilmesi, mücbir sebebin bu geniş kapsamıyla yeniden tanımlanması ve konumlandırılması, idareler ve kişiler yönünden olmak üzere iki boyutuyla ele alınması, mücbir sebebin Türk idare hukuku sistematiği içerisindeki yerinin belirlenmesi açısından son derece önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that in the administrative law doctrine, it is accepted that force majeure consists of a situation that eliminates the responsibility of the administration. However, judicial decisions show that force majeure is a much more comprehensive concept that prevents people from exercising their rights or fulfilling their obligations, which in addition to affecting the responsibilities of the administrations, which is also linked to some of the obligations of the administration, which is evaluated by administrations before being evaluated by judicial authorities, and which can also affect the elements of the administrative action. Due to all these features, various determinations have been made in judicial decisions regarding the existence, validity and characteristics of force majeurE. Determining and categorizing all of these, redefining and positioning force majeure with this broad scope, and addressing it in two dimensions, namely administrations and individuals, is of utmost importance in terms of determining the place of force majeure in the Turkish administrative law system.