Fibromiyalji hastalarında oral Candida Spp. kolonizasyonunun hastalık patogenezindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of oral Candida spp. colonization on disease pathogenesis in fibromyalgia patients
- Tez No: 1012417
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KİRAZ, DOÇ. DR. BERNA ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Fibromiyalji Sendromu (FMS), yaygın ağrı, yorgunluk, uyku bozukluğu ve gastrointestinal semptomlarla seyreden kronik bir hastalıktır. Bu çalışmada FMS hastalarında oral Candida spp. kolonizasyon sıklığı ve yoğunluğunun sağlıklı bireylerle karşılaştırılması ve kolonizasyonun semptom şiddeti ile gastrointestinal bulgularla ilişkisi araştırılmıştır.Çalışmaya son beş yıl içinde FMS tanısı almış 54 hasta ve yaş-cinsiyet uyumlu 42 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Oral sürüntü örneklerinde Candida spp. varlığı değerlendirilmiş; semptom şiddeti Fibromiyalji Etki Anketi (FIQ), gastrointestinal semptomlar ise Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) ile ölçülmüştür.FMS grubunda oral Candida spp. yoğunluğu kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p < 0.001). Candida skoru ile FIQ puanı arasında pozitif korelasyon saptanmış (rho = 0.596, p < 0.001) ve kolonizasyon arttıkça semptom şiddetinin yükseldiği görülmüştür. Benzer şekilde Candida spp. yoğunluğu GSDÖ puanı ile de pozitif ilişkili bulunmuştur (rho = 0.671, p < 0.001). GSDÖ alt maddelerinde hasta grubunun puanları kontrol grubundan yüksektir (p < 0.05). Kilo artışı ile kolonizasyon arasında pozitif ilişki gözlenmiş, eğitim düzeyi ve alkol kullanımıyla anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak, FMS hastalarında artmış oral Candida spp. kolonizasyonunun hem hastalık şiddeti hem de gastrointestinal semptom yükü ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia Syndrome (FMS), is a chronic disorder characterized by widespread musculoskeletal pain, fatigue, sleep disturbances, and gastrointestinal symptoms. This study aimed to compare the frequency and density of oral Candida spp.colonization in patients with FMS and healthy controls, and to investigate the relationship between colonization load, disease severity, and gastrointestinal symptoms.The study included 54 patients diagnosed with FMS within the last five years and 42 age- and sex-matched healthy controls. Oral swab samples were analyzed for the presence and density of Candida spp. Fibromyalgia symptom severity was assessed using the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), and gastrointestinal symptoms were evaluated using the Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS).Oral Candida spp. density was significantly higher in the FMS group compared to controls (p < 0.001). A positive and significant correlation was found between Candida scores and total FIQ scores (rho = 0.596, p < 0.001), indicating that higher colonization was associated with greater disease severity. Similarly, Candida spp. density showed a positive correlation with total GSRS scores (rho = 0.671, p < 0.001). GSRS subscale scores were significantly higher in patients than in controls (p < 0.05). A positive association was observed between body weight gain and Candida spp. density, whereas education level and alcohol consumption showed no significant effect. In conclusion, increased oral Candida spp. colonization in FMS patients is associated with both disease severity and gastrointestinal symptom burden