Taze ejakülat ve tese spermlerle yapılan IVF tedavilerinde embriyo gelişimi ve dondurulup çözdürülen embriyo transfer başarılarının karşılaştırılması
Comparison of embryo development and frozen-thawed embryo transfer success in IVF treatments with fresh ejaculate and tese sperm
  1. Tez No: 1012426
  2. Yazar: CEREN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, taze ejakülat ve testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) kullanılarak gerçekleştirilen IVF/ICSI tedavilerinde embriyo gelişimi ile taze ve dondurulmuş-çözdürülmüş embriyo transferi sonrası gebelik sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Retrospektif olarak tasarlanan çalışmaya, 2022–2024 yılları arasında erkek faktörüne bağlı infertilite tanısı alan ve kadın faktörü bulunmayan toplam 118 çift dâhil edilmiş; olgular taze ejekülat sperm (n=59) ve TESE spermi (n=59) kullanılan gruplar olarak ikiye ayrılmıştır. Gruplar arasında demografik özellikler ve hormon profilleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Elde edilen embriyo sayısı, fertilizasyon oranları ve embriyo kalitesi bakımından gruplar arasında anlamlı fark bulunmazken, toplanan oosit sayısı ve MII oosit sayıları ile hCG pozitifliği, klinik gebelik ve canlı doğum oranları ejakülat sperm kullanılan grupta TESE grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca dondurulmuş-çözdürülmüş embriyo transferi yapılan olgularda hCG gebelik ve klinik gebelik oranlarının taze embriyo transferlerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, IVF/ICSI uygulamalarında sperm kaynağı ve embriyo transfer stratejisinin tedavi başarısı üzerinde etkili olduğunu ve hasta bazlı bireyselleştirilmiş yaklaşımların gebelik sonuçlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare embryo development and pregnancy outcomes following fresh and frozen–thawed embryo transfer in IVF/ICSI treatments using fresh ejaculate sperm and testicular sperm extraction (TESE). In this retrospective study, a total of 118 couples diagnosed with male factor infertility and without female factor infertility between 2022 and 2024 were included. The cases were divided into two groups according to the sperm source: fresh ejaculate sperm (n=59) and TESE sperm (n=59). No statistically significant differences were observed between the groups in terms of demographic characteristics or hormonal profiles. While no significant differences were found between the groups regarding the number of embryos obtained, fertilization rates, or embryo quality, the number of retrieved oocytes and MII oocytes, as well as hCG positivity, clinical pregnancy, and live birth rates, were significantly higher in the ejaculate sperm group compared to the TESE group. In addition, higher hCG positivity and clinical pregnancy rates were observed in frozen–thawed embryo transfer cycles compared to fresh embryo transfer cycles. These findings suggest that both the sperm source and embryo transfer strategy play an important role in IVF/ICSI outcomes, and that individualized, patient-based treatment approaches may improve pregnancy success.