Taze testiküler spermler ile gerçekleştirilen ıcsı işlemi sonrası elde edilen embriyoların laboratuvar ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Fresh testicular sperm-induced intracytoplasmic sperm injection (ICSI) procedure results in laboratory and clinical outcomes of the embryos obtained
- Tez No: 790450
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ KARACAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ FINDIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) uygulanmış 1036 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Değerlendirme sonrası üç grupta oluşturuldu; i)Grup 1: ICSI işlemi için taze ejakülat spermi kullanıldı. ii)Grup 2: ICSI işlemi için ejakülatında sperm olmasına rağmen taze testiküler sperm kullanıldı. iii)Grup 3: ICSI işlemi için ejakülatında sperm olmayıp (azospermi) taze testiküler sperm kullanıldı. Bu üç grubun demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Grup 1 (%80)'de ICSI sonrası fertilizasyon oranı Grup 2 (%66) ve Grup 3 (%60)'e göre istatistiksel olarak anlamlıydı (p =
Özet (Çeviri)
In this study, 1036 patients treated with intracytoplasmic sperm injection (ICSI) were evaluated retrospectively. We have three groups; i) Group 1: Sperm present in the ejaculate and fresh ejaculate sample were used for ICSI treatment, ii) Group 2: Sperm present in their ejaculate and used fresh testicular sperm for ICSI treatment, and iii) Group 3: No sperm present in their ejaculate (Azoospermia) and fresh testicular sperm for ICSI treatment. There were no statistically significant differences between patients' demographics between the three groups. The fertilization rate after ICSI in Group 1 (%80) was statistically significant compared to Group 2 (%66) and Group 3 (%60) (p =